Trwa ładowanie...

Dostaniesz sms z informacją o gotowym paszporcie. Nowa usługa MSWiA

Od 1 czerwca w całej Polsce będzie dostępna bezpłatna usługa umożliwiająca otrzymanie informacji sms lub e-mail o terminie odebrania paszportu. Usługa będzie obejmowała wszystkie 114 punktów paszportowych na terenie kraju - poinformował wiceszef MSWiA Tomasz Zdzikot.

Dostaniesz sms z informacją o gotowym paszporcie. Nowa usługa MSWiAŹródło: Fotolia
d1lb7di
d1lb7di

Wprowadzana usługa, która ma ułatwić i usprawnić procedurę odbioru paszportu, będzie realizowana wyłącznie na wniosek oczekującego na ten dokument.

- Przygotowaliśmy taką usługę, która pozwoli wszystkim chętnym otrzymać bezpośrednio powiadomienie sms-em lub mailem o tym, że paszport czeka już na odbiór i można się po niego zgłosić - powiedział Zdzikot, który w środę uczestniczył w Płocku w uroczystej inauguracji wyremontowanej siedziby tamtejszej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Polskie urzędy wchodzą w XXI wiek. Niedługo będziemy się posługiwać e-dowodami i mDokumentami:

Jak zaznaczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, usługa darmowych powiadomień będzie możliwa po wyrażeniu zgody przez wnioskodawcę na przetwarzanie danych osobowych, a po przekazaniu powiadomienia o możliwości odbioru paszportu, dane te - w tym teleadresowe, które wnioskujący poda - zostaną usunięte.

d1lb7di

Zdzikot zaapelował, by wszyscy planujący zagraniczny wyjazd, w tym także wypoczynek w czasie wakacji, sprawdzili ważność swych dokumentów podróży, paszportów, ale także dowodów osobistych.

"Zbliża się okres wakacyjny. Przy tej okazji warto przypomnieć, żeby wszyscy, którzy będą wybierali się za granicę, z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanowali wymianę dokumentów podróży, jeżeli to jest konieczne" - podkreślił wiceminister. Dodał, że od wielu lat MSWiA notuje w okresie wakacji nawet trzykrotny wzrost liczby wydawanych paszportów.

Według danych resortu, jak zaznaczył Zdzikot, rocznie w Polsce wydawanych jest 1 mln 300 tys. do 1 mln 400 tys. paszportów, a od początku tego roku dokumentów tych wydano już 450 tys.

d1lb7di

- Ze statystyk, którymi dysponujemy w MSWiA, wynika, iż w tym roku traci ważność przeszło 5,2 mln dowodów osobistych. W związku z tym warto też sprawdzić, kiedy nasz dokument traci ważność, by nie przekonać się o tym przykrym fakcie na lotnisku, stojąc w kolejce do odprawy. Podobna sytuacja jest, jeżeli chodzi o paszporty - zwrócił uwagę Zdzikot.

Wiceszef MSWiA przypomniał jednocześnie, że niezmiernie istotne jest sprawdzenie przez wyjazdem z Polski warunków podróży do państw, w których planowany jest pobyt - chodzi o wymogi wizowe i paszportowe. - Pomocna z całą pewnością jest zakładka "Polak za granicą" na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. (...) Bardzo często jest tak, że w kraju, do którego się udajemy, istnieje wymóg chociażby ważności dokumentu jeszcze na wiele miesięcy po opuszczeniu tego kraju. W wielu krajach jest tak, że paszport powinien być ważny pół roku od momentu wjazdu albo wyjazdu z kraju, gdzie się udajemy - zaznaczył Zdzikot.

d1lb7di
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lb7di