Dostawy gazu od Gazpromu do PGNiG na razie nie są zakłócone - PGNiG (aktl.)

03.02. Warszawa (PAP) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otrzymuje obecnie gaz od Gazpromu na takim poziomie, o jaki wnioskowało. Spółka na bieżąco monitoruje sytuację -...

03.02.2012 | aktual.: 03.02.2012 13:38

03.02. Warszawa (PAP) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otrzymuje obecnie gaz od Gazpromu na takim poziomie, o jaki wnioskowało. Spółka na bieżąco monitoruje sytuację - powiedziała PAP rzeczniczka spółki Joanna Zakrzewska. Firma nie wyklucza jednak "nieregularności niewielkiej skali" w dostawach gazu ze Wschodu w najbliższych dniach, w związku z utrzymującymi się niskimi temperaturami powietrza w calej Europie.

"Na razie mamy dobre informacje" - powiedziała Zakrzewska.

Dodała, że dostawy są realizowane na wnioskowanym poziomie.

Poinformowała jednocześnie, że spółka na bieżąco monitoruje sytuację.

Spółka w odrębnym komunikacie podała, że ze względu na panujące w całej Europie niskie temperatury powietrza "w najbliższych dniach niewykluczone są nieregularności w dostawach gazu z kierunku wschodniego o niewielkiej skali".

"Dzięki podjętej 2 lutego 2012 roku decyzji Ministra Gospodarki o uruchomieniu zapasów obowiązkowych gazu ziemnego, pokrycie ewentualnych nieregularności może następować z zapasów zgromadzonych w podziemnych magazynach gazu należących do PGNiG, w tym z kawernowego podziemnego magazynu gazu Mogilno" - napisano w raporcie.

Przedstawiciele spółki zapewniają, że wszyscy jej klienci otrzymują gaz.

Andrzej Janiszowski, dyrektor departamentu regulacji w PGNiG, zapewnił w piątek w rozmowie z PAP, że nie ma obecnie żadnych problemów z dostawami gazu do Polski. Wyjaśnił, że w polskich magazynach jest zgromadzone 1 mld 150 mln m sześc. gazu (dane na godz. 22.00, 2 lutego 2012 r.). Tymczasem w ubiegłym roku o tej porze było go ponad dwukrotnie mniej.

W czwartek po południu Gaz-System i PGNiG poinformowały w komunikacie, że podczas ostatniej doby OOO Gazprom-Export nie potwierdził złożonego przez PGNiG zamówienia i nastąpiło zmniejszenie dostaw z tego kierunku o ok. 7 proc. (PAP)

morb/ drag/ ana/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)