Trwa ładowanie...

Dow Jones i S&P 500 na nowych historycznych szczytach

Giełdy w USA rosły w czwartek, a indeksy Dow i S&P 500 ustanowiły nowe historyczne rekordy po danych z amerykańskiego rynku pracy oraz serii raportów kwartalnych tamtejszych korporacji.

Dow Jones i S&P 500 na nowych historycznych szczytachŹródło: Jupiterimages
d4a9fvt
d4a9fvt

Na zamknięciu Wall Street Dow Jones Industrial wzrósł o 0,50 proc., do 15.548,54 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,04 proc., do 3.611,28 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,50 proc. do 1.689,37 pkt.

Od początku 2013 roku Dow zyskał już 18 proc., a S&P 500 20 proc. Po raz pierwszy w historii wartość spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 przekroczyła 15 bilionów dolarów.

d4a9fvt

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury pozostał bez zmian w czerwcu - podała Conference Board. Analitycy spodziewali się wzrostu tego wskaźnika o 0,2 proc. W maju indeks wzrósł o 0,2 proc. po korekcie.

Indeks Philadelphia Fed w lipcu wzrósł do 19,8 pkt. z 12,5 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 8,0 pkt.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 24 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 334 tys. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 345 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 3,114 mln w tygodniu, który skończył się 6 lipca. Tutaj analitycy spodziewali się 2,959 mln osób.

d4a9fvt

Ministerstwo handlu w Waszyngtonie podało jednocześnie, że na odczyt z rynku pracy częściowo wpływać mogą czynniki sezonowe, takie jak sytuacja w sektorze motoryzacyjnym, gdzie zazwyczaj o tej porze roku modyfikowana jest aktywność fabryk i następuje fluktuacja zatrudnienia, aby umożliwić dostosowania linii produkcyjnych.

Prezes amerykańskiego banku centralnego Ben Bernanke w środę w przemówieniu przed komisją ds. finansowych amerykańskiej Izby Reprezentantów ocenił, że przyszłość programu luzowania ilościowego jest zależna od warunków panujących w amerykańskiej gospodarce. Szef Fed podkreślił, że tempo skupu obligacji może zostać zmniejszone lub zwiększone, w zależności od warunków panujących w gospodarce USA.

Słowa Bernanke zostały dobrze przyjęte przez rynki finansowe - amerykańskie indeksy giełdowe zanotowały w czwartek umiarkowane zwyżki. Analitycy interpretują wystąpienie jako potwierdzenie bardziej gołębiego tonu, jaki szef Fedu przyjął w ostatnim czasie w sprawie przyszłości polityki monetarnej w USA. Podkreślają jednocześnie jednak, że pierwsze ograniczenie skali programu luzowania ilościowego jest wciąż możliwe już na wrześniowym posiedzeniu FOMC.

d4a9fvt

W czwartek Bernanke występował przed amerykańskim Senatem. Powtórzył swoje słowa z poprzedniego dnia, zaznaczając też, że odstęp między ewentualnym zakończeniem programu skupu aktywów a podwyżką stóp procentowych może być znaczny.

W ubiegłym tygodniu szef Fed oświadczył, że amerykańska gospodarka wciąż potrzebuje akomodacyjnej polityki pieniężnej. Wcześniej, Bernanke zapowiedział jednak, że Fed może ograniczyć tempo skupu obligacji w dalszej części tego roku oraz zakończyć program skupu około połowy 2014 roku, jeśli sytuacja w gospodarce USA będzie się poprawiała w tempie zgodnym z obecnymi oczekiwaniami Fed.

Morgan Stanley zanotował w drugim kwartale skorygowany zysk na akcję z działalności kontynuowanej w wysokości 45 centów - podała spółka w raporcie kwartalnym w czwartek. Analitycy spodziewali się zaś zysku w wysokości 43 centów na akcję. Skorygowane przychody wyniosły w II kwartale 8,33 mld USD wobec prognozowanych 7,89 mld USD.

d4a9fvt

Skorygowany zysk spółki telekomunikacyjnej Verizon Communications Inc. wyniósł 73 centy na akcję. Analitycy spodziewali się zysku w wysokości 72 centów na akcję. Przychody spółki wyniosły 29,79 mld USD wobec prognozowanych przez analityków 29,83 mld USD.

Swoje wyniki kwartalne podał Intel, największy na świecie producent procesorów komputerowych. Zysk spółki w IV kwartale wyniósł 39 centów na akcję przy przychodach 12,8 miliardów USD. Analitycy oczekiwali zysku na poziomie 39 centów przy przychodach 12,9 miliardów USD. Jednocześnie jednak Intel obniżył prognozę przychodów w całym 2013 roku.

Do tej pory 81 spółek z indeksu S&P 500 przedstawiło swoje dokonania za poprzedni kwartał. Spośród nich 70 proc. przekroczyło oczekiwania rynkowe w poziomie wyniku netto, a 49 proc. pod względem osiągniętych przychodów. Jeśli wszystkie pozostałe spółki przedstawią wyniki zgodne z konsensusem, będzie to oznaczało wzrost zysków spółek rok do roku o 3,5 proc.

Po sesji wyniki za drugi kwartał ogłoszą m.in. Google, Microsoft, Advanced Micro, Chipotle Mexican Grill i Capital One. W piątek wyniki kwartalne przedstawią m.in. GE, Schlumberger, Vodafone oraz Honeywell.

d4a9fvt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a9fvt