Trwa ładowanie...
d37jzxn
samolot

Dreamlinery uziemione nawet do przyszłego roku

Problemy z wybuchającymi bateriami w boeingach 787, czyli tzw. dremalinerach mogą spowodować uziemienie samolotów na długie miesiące. Według eksperta niewykluczona jest wymiana całej technologii baterii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dreamlinery uziemione nawet do przyszłego roku
(AFP)
d37jzxn

Boeing 787 miał być wielkim hitem. Jako główną zaletę zapowiadano o 20 proc. niższe od porównywalnych samolotów zużycie paliwa. Na razie Boeing dostarczył ok. 50 dreamlinerów, m.in. dla polskiego LOT-u. Kolejnych 848 sztuk zostało zamówionych. Niestety okazało się, że nowe samoloty są znacznie gorętszym towarem niż się spodziewano.

Problemem są wybuchające baterie litowo-jonowe. Z powodu tej wady konstrukcyjnej organy odpowiedzialne w USA i Japonii zażądały od linii lotniczych uziemienia dreamlinerów do czasu wyjaśnienia i naprawienia usterki. Według analityków Boeing będzie musiał zapłacić przewoźnikom co najmniej 550 mln dolarów za utracone zyski.

Prof. Donald Sadoway z MIT twierdzi, że Boeing może wprowadzić dokładny monitoring chłodzenia baterii lub zastąpić je bateriami starszej technologii - niklowo-metalowo-wodorkowymi. Niestety wymiana technologii baterii wiązałaby się z procesem certyfikacji, który mógłby trwać nawet do 2014 r.

d37jzxn

Podziel się opinią

Share
d37jzxn
d37jzxn