Trwa ładowanie...
d2klr69
banany
30-03-2009 10:32

Drogie banany i inne owoce z importu

Z powodu osłabienia złotego drogie egzotyczne owoce, przyprawy, ryż, używki i inne importowane artykuły spożywcze wyraźnie drożeją na naszym runku.

d2klr69

Ceny bananów w detalu dochodzą nawet do 10 zł za kilogram, są nawet dwa razy droższe niż pod koniec ub.r. W ciągu kilku dni banany zdrożały natomiast aż o ponad 50 proc. Banany są tak drogie w sklepach, bo znacznie wzrosły ich ceny w hurcie. Na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym Bronisze karton bananów (18 kg) kosztuje już około 120 zł. W lutym jego cena wynosiła około 80 zł.

Równie drogie jak banany są grapefruity z Florydy, kosztują 10 zł za kg. Banany drożeją n całym świecie, bo w Ameryce Środkowej i Południowej ulewne deszcze zniszczyły znaczną część plantacji. W Polsce dodatkowo za podwyżki odpowiedzialny jest bardzo słaby złoty. Drożeją też takie produkty jak ryż, kawa, herbata i przyprawy, za które trzeba płacić w dolarach i euro. Droższe mogą być importowane warzywa i surowce dla przemysłu cukierniczego: kakao i cukier, którego zabraknie na krajowym rynku.

Tymczasem z danych GUS wynika, że w styczniu i lutym żywność zdrożała tylko o 1,7 proc. Wyższe podwyżki spodziewane są przed świętami Wielkanocy.

JS

d2klr69
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2klr69