Trwa ładowanie...

Drogie prezenty komunijne zgłosisz do urzędu skarbowego. A kiedy zapłacisz podatek?

Sezon komunijny trwa w najlepsze. Bliscy odczują to na własnych kieszeniach. Smartfony, laptopy, smartwatche czy tablety - to przykłady upominków, które coraz częściej trafiają w ręce dzieci. To, co przynosi radość pociechom, rodzicom może przysporzyć kłopotów. Od drogich podarunków czy większej sumy gotówki mogą zapłacić podatek.

Drogie prezenty komunijne zgłosisz do urzędu skarbowego. A kiedy zapłacisz podatek?Źródło: East News, fot: Marek Dybas/REPORTER
d3l17re
d3l17re

Zgodnie z prawem prezenty stanowią darowiznę. Co to oznacza w praktyce? Drogocenne upominki trzeba zgłosić do urzędu skarbowego, a czasem nawet zapłacić podatek. To, czy oddamy część pieniędzy fiskusowi, zależy nie tylko od wartości otrzymanych przedmiotów, ale także od stopnia pokrewieństwa dziecka z darczyńcą.

Prezenty od najbliższych bez podatku

Rodzice komunijnych dzieci nie muszą się martwić podatkiem, jeśli prezenty pochodzą od najbliższej rodziny. Nie oddadzą urzędowi skarbowemu ani złotówki. Wystarczy, że osoba obdarowana należy do tzw. pierwszej grupy podatkowej. Chodzi m.in. o dzieci, wnuków, rodzeństwo czy pasierbów. W tym przypadku, zwolnienie z opodatkowania występuje nawet po przekroczeniu ustawowo określonego limitu dla darowizn, czyli 9637 zł.

Jeśli wartość podarunków od jednej osoby sięgnie prawie 10 000 zł, pewien obowiązek wobec fiskusa powstanie. Rodzice w dalszym ciągu podatku nie zapłacą, ale muszą pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności. Fakt otrzymania darowizny muszą zgłosić do właściwego urzędu skarbowego. Na złożenie formularza SD-Z2 (zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych) mają sześć miesięcy. Jeśli się spóźnią, uregulują zobowiązanie według normalnych stawek.

Formularz podatkowy SD-Z2
Formularz podatkowy SD-Z2

O czym warto pamiętać? Do limitu zaliczają się darowizny otrzymane od tej samej osoby w okresie ostatnich pięciu lat. Kwoty ulegają kumulacji i obowiązek poinformowania urzędu skarbowego powstaje w momencie, gdy suma przekroczy wskazany próg podatkowy. Co ważne, otrzymanie pieniędzy przelewem lub gotówką trzeba dodatkowo udokumentować. Przydatny może okazać się wyciąg z konta bankowego czy wydruk potwierdzenia przelewu.

d3l17re

Droższy podarunek przysporzy więcej problemów

Sytuacja komplikuje się dopiero przy prezentach np. od cioci czy wujka. W tym wypadku, darczyńcę i obdarowanego łączy nieco dalsza relacja. Mamy więc do czynienia z tzw. drugą grupą podatkową. Podatek od wartościowych upominków trzeba zapłacić, ale dopiero po przekroczeniu kwoty 7276 zł.

Jeszcze niższy limit obowiązuje przy darowiznach od "przyszywanych" członków rodziny czy znajomych (trzecia grupa podatkowa) - 4902 zł. W obu przypadkach również chodzi o sumę, która kumuluje się na przestrzeni pięciu lat.

Ktoś ze znajomych lub dalszej rodziny okazał się wyjątkowo hojny? Rodzic musi zapłacić podatek od spadków i darowizn. Jego wysokość również zależy od stopnia pokrewieństwa dziecka z osobą, która wręczyła drogocenny prezent. Wartość zobowiązania wobec fiskusa waha się od 3 do 20 proc. Skarbówka ustala kwotę do zapłaty i informuje podatnika o podjętej decyzji.

d3l17re

I tym razem nie można zapomnieć o formalnościach. Oprócz uregulowania podatku, rodzic musi też złożyć deklarację podatkową w ciągu miesiąca od dnia otrzymania kosztownego prezentu. W tym wypadku posłuży się formularzem SD-3, a do dokumentu przypnie niezbędne potwierdzenia otrzymanej sumy. Na zapłatę należności od spadków i darowizn podatnicy mają 14 dni od dnia doręczenia decyzji z urzędu skarbowego.

d3l17re
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l17re