Drożeją wieprzowina i pszenica - min. rolnictwa

2.3.Warszawa (PAP) - W drugiej połowie lutego nadal drożała
pszenica konsumpcyjna, wyższe były także ceny wieprzowiny - wynika
z cotygodniowej analizy resortu...

2.3.Warszawa (PAP) - W drugiej połowie lutego nadal drożała pszenica konsumpcyjna, wyższe były także ceny wieprzowiny - wynika z cotygodniowej analizy resortu rolnictwa.

ZBOŻE

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 16-22.02.09ár. za pszenicę konsumpcyjną uzyskiwano przeciętnie 558ázł/t, a za kukurydzę 484ázł/t, tj. odpowiednio o 3 proc. i 1,4 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu.

W tym czasie o 2,5 proc. podrożało również żyto konsumpcyjne, za które podmioty rynkowe przeciętnie w kraju płaciły 382 zł/t.

Natomiast ceny jęczmienia paszowego obniżyły się do 442 zł/t, tj. o 1,4 proc. w ciągu tygodnia.

W porównaniu do cen notowanych przed miesiącem ziarno żyta i jęczmienia było o 4-6 proc. droższe, ale o 46-49 proc. tańsze niż rok wcześniej.

Za pszenicę i kukurydzę płacono odpowiednio o 11 proc. i 14 proc. więcej niż w trzecim tygodniu stycznia, ale o 38 proc. iá41 proc. mniej niż przed rokiem.

MIĘSO

W dniach 16-22.02.br. wzrostowe tendencje cen utrzymały się w skupie żywca wieprzowego i drobiowego. Niewielkiej korekcie w dół uległy natomiast ceny żywca wołowego.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW trzoda chlewna podrożała wáciągu tygodnia o 2,4 proc. do 4,49 zł/kg. Wáodniesieniu do cen sprzed miesiąca i roku przedsiębiorcy uzyskiwali za nią odpowiednio o 4 proc. i o 36,5 proc. więcej.

W dniach 16-22.02.br. średnia cena skupu bydła obniżyła się do 4,74 zł/kg, tj. o 0,7 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Była ona jednak oá4 proc. wyższa niż przed miesiącem i o 12 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ub.r.

Kurczęta brojlery w analizowanym okresie skupowano po 3,32 zł/kg, aáindyki po 4,47 zł/kg, tj. po cenie o 2-3 proc. wyższej niż tydzień wcześniej i o ok. 9 proc. wyższej niż przed miesiącem. W porównaniu do notowań sprzed roku kurczęta były o blisko 3 proc. droższe, a indyki o ok. 10 proc. droższe.

MLEKO

W ciągu tygodnia o ok. 1 proc. wzrosły ceny odtłuszczonego mleka w proszku. W trzecim tygodniu lutego średnio w kraju wynosiła ona odpowiednio 6,56 zł/kg. W okresie miesiąca OMP podrożało o prawie 9 proc. Wáporównaniu do cen sprzed roku mleko w proszku było tańsze o 25-26 proc. (PAP)

bg/ dan/

Źródło artykułu:PAP
finanseinflacjaceny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)