Trwa ładowanie...
d4jrzi6

Drożyzna nad morzem. Małe sklepy dyktują ceny

Butelka wody po 5 złotych, tabliczka czekolady dwa razy droższa niż w supermarkecie. Małe sklepy w nadmorskich miejscowościach nie mają konkurencji. - Turyści i tak kupią. My po zakupy jeździmy kilka kilometrów dalej - mówi mieszkaniec Karwi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Małe sklepy w nadmorskich miejscowościach nie mają konkurencji.
Małe sklepy w nadmorskich miejscowościach nie mają konkurencji. (WP.PL, Fot: Witold Ziomek)
d4jrzi6

Sklepów wielkopowierzchniowych, zwłaszcza dyskontów typu Lidl czy Biedronka, w wielu nadmorskich miejscowościach nie znajdziemy. Są za to małe sklepiki, które nie mając konkurencji w postaci supermarketów, narzucają ceny.

- Turyści tego nie zauważają. Zwykle i tak robią drobne zakupy, jak woda na plażę, więc majątku nie zostawiają. Ale my po zakupy musimy jeździć do Władysławowa, bo dopiero tam są większe sklepy i normalne ceny - mówi Wojtek, mieszkaniec Karwi.

Normalne, czyli jakie? Sprawdzamy.

d4jrzi6

Oglądaj też: Frankowicze czekają na wyrok Brukseli. To może być przełom"

Kilogram ziemniaków w sklepie w Jastrzębiej Górze kosztuje prawie 4 złote. Tymczasem w odległym o 9 kilometrów Lidlu zaledwie 1,49 zł.

Sklep w Jastrzębiej Górze. WP.PL
Sklep w Jastrzębiej Górze. (WP.PL, Fot: Witold Ziomek)
Fragment gazetki Lidla. Gazetka Lidl
Fragment gazetki Lidla. (Gazetka Lidl)

Litr mleka w małych sklepikach kosztuje od 3 zł do nawet 4,50. Mleko tego samego producenta w Lidlu kosztuje 2,79, w Biedronce 2,19 a w Polomarkecie 2,59.

d4jrzi6

Duża przebitka jest też na słodyczach. Tabliczka czekolady Wedel w małych nadmorskich sklepikach kosztuje przeciętnie 4,50 zł. Taka sama czekolada w sklepach dużych sieci kosztuje 1 a niekiedy nawet 2 zł mniej.

Czekolada w Polomarkecie. WP.PL
Czekolada w Polomarkecie. (WP.PL, Fot: Witold Ziomek)
Czekolada w małym sklepie. WP.PL
Czekolada w małym sklepie. (WP.PL, Fot: Witold Ziomek)

Urlop w kolejce

d4jrzi6

W Jastrzębiej Górze do niedawna dużego sklepu nie było wcale. Niewielkich sklepów spożywczych było zaledwie kilka, w tym niektóre czynne wyłącznie w sezonie.

- Jakieś dwa lata temu zbudowali Polomarket w samym centrum - mówi Wojtek, który na co dzień mieszka w Karwi. - To faktycznie trochę poprawiło sytuację, bo już nie trzeba jechać po zakupy aż do Władysławowa. Ale z drugiej strony ceny w małych sklepach i tak specjalnie nie spadły, bo niech pan popatrzy, co się tam dzieje - mówi Wojtek, pokazując gigantyczną kolejkę w Polomarkecie. - Jak ktoś ma kupić keczup, bo mu do grilla zabrakło, to raczej przepłaci, niż zmarnuje godzinę na stanie.

Czytaj też: Minister przyznał się do błędu w ustawie. Będzie nowelizacja prawa wodnego

Choć wszystkie kasy w markecie działają pełną parą, kolejki są ogromne i sięgają niemal do połowy sklepu. Ale ceny faktycznie są niższe. Keczup, o którym wspominał mój rozmówca, kosztuje 3,57 zł za 430 g. W mniejszych sklepach w Jastrzębiej Górze, Karwi czy Ostrowie ceny potrafią przekraczać 6 złotych.

Kolejka w Polomarkecie. WP.PL
Kolejka w Polomarkecie. (WP.PL, Fot: Witold Ziomek)

- Trudno, swoje trzeba odstać - mówi jeden z klientów sklepu. W koszyku ma bułki, paczkę sera, dwa pomidory, cztery piwa i musztardę. - Ja wiem, że naprzeciwko byłoby szybciej, ale nie lubię przepłacać. Na urlopie jestem, mam czas.

d4jrzi6

Czytaj też: Prawo wodne nie działa. Miało być 7 mln zł do budżetu, wpłynie mała sumka

Woda jak złoto

Największa cenowa przebitka dotyczy butelkowanej wody. Półtoralitrowa butelka niegazowanej wody Żywiec w Lidlu kosztuje 1,79. Tyle samo w Polomarkecie, o 8 groszy mniej w Biedronce. Tymczasem w mniejszych sklepach cena jest kilkakrotnie wyższa.

Aplikacja mobilna Lidla. WP.PL
Aplikacja mobilna Lidla. (WP.PL)

Najdrożej - 4 złote za butelkę - trzeba zapłacić w warzywniaku w Karwi, tuż przy zejściu na plażę. Woda smakowa jest droższa - 5 złotych.

Sklep w Karwi. WP.PL
Sklep w Karwi. (WP.PL, Fot: Witold Ziomek)

Czytaj też: "Podatek denny" stał się faktem. Żeglarze zapłacą więcej

d4jrzi6

Niewiele taniej jest w sklepach położonych dalej od plaży. Półtoralitrowa butelka wody kosztuje od 3,20 do 4 złotych.

Sklep w Karwi. WP.PL
Sklep w Karwi. (WP.PL, Fot: Witold Ziomek)
Sklep w Jastrzębiej Górze. WP.PL
Sklep w Jastrzębiej Górze. (WP.PL)

Droższe niż w sieciowych marketach jest też piwo. W sklepach sieci Lidl półlitrowa butelka piwa Żywiec kosztuje 2,85 zł. W Biedronce 2,68 zł, a w Polomarkecie 2,99.

d4jrzi6

Tymczasem w małych sklepach spożywczych i monopolowych ceny często przekraczają 4 złote. Nawet we Władysławowie, gdzie sklepy dużych sieci są, za półlitrowego Żywca w małym sklepie trzeba zapłacić 4,20 zł.

- To i tak taniej niż w barze na plaży - mówi klient, który wychodzi ze sklepu z czteropakiem. - A w dużych sklepach są kolejki, wolę te dwa złote dopłacić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4jrzi6

Podziel się opinią

Share
d4jrzi6
d4jrzi6