Drugi rzut truskawek. Ulubiony owoc Polaków powrócił na stragany
Są droższe i jest ich mniej, ale jakością nie odbiegają od owoców dostępnych na przełomie czerwca i lipca. Truskawki z późnych odmian można kupić w większości sklepów i na targowiskach.
21.08.2018 | aktual.: 22.08.2018 09:10
Na targowiskach późne truskawki kosztują od 15 złotych za kilogram. W supermarketach cena nieraz przekracza 20 zł. W hurcie za kilogram truskawek trzeba zapłacić od 8 do 12 zł za kilogram.
- To są owoce, na które nie można nałożyć zbyt dużej marży - tłumaczy Maciej Kmera z rynku hurtowego Bronisze. - To jest towar, który trzeba szybko sprzedać, bo jest mało trwały.
Po sezonie truskawek jest na rynku znacznie mniej. Jak mówią specjaliści, przegrywają z innymi owocami dostępnymi późnym latem i wczesną jesienią.
- Boom na truskawki wynika z tego, że są to pierwsze wiosenne owoce - wyjaśnia Maciej Kmera. - Wszyscy na nie czekają i kiedy pojawiają sie na rynku, nie mają żadnej konkurencji.
Turbotruskawki
Truskawki dostępne późnym latem czy jesienią to owoce zazwyczaj rodzimej produkcji, wyhodowane z odmian stale owocujących. W przeciwieństwie do tradycyjnych odmian, które po jednym cyklu owocowania zaczynają się przygotowywać do zimy, gatunki stale owocujące po zakończeniu cyklu natychmiast zaczynają nowy.
- Na bieżąco pojawiają się nowe pędy, kwiaty, są zapylane i rodzą owoce - wyjaśnia Maciej Kmera. - Można je uprawiać normalnie, gruntowo, jak i pod folią. Chociaż w tym roku tych z upraw tunelowych jest niewiele, bo wykończyła je susza.
Odmiany stale owocujące przestają wypuszczać nowe kwiaty dopiero późną jesienią, kiedy nadchodzą przymrozki.
- Wystarczą dwie - trzy bardzo zimne noce, żeby owocowanie się zakończyło - mówi Maciej Kmera.
W smaku truskawki stale owocujące różnią się od tych tradycyjnych. Zdaniem rolników, są mniej aromatyczne.
- Smak mają gorszy - ocenia Cezary Ostrowski, plantator truskawek. - Za to konsystencję lepszą. Są twardsze, bardziej mięsiste, nie rozpadają się.
Słaby rok dla truskawki
Uprawa truskawek "powtarzających" - jak nazywają je rolnicy - jest w tym roku nieopłacalna. Odmiany stale owocujące dają mniej owoców, niż te tradycyjne, a ceny są wyjątkowo niskie.
- Truskawka powtarzająca ma na cykl owocowania zaledwie kilka kwiatów - mówi Cezary Ostrowski. - Zbiór jest znacznie mniejszy, za to można go powtarzać co tydzień. Z opłacalnością jest różnie. O ile te majowe czy czerwcowe truskawki miały dobre ceny, o tyle te powtarzające są w tym roku bardzo tanie.
Wszystkiemu, jak mówią rolnicy, winna pogoda.
- Nie było wiosennych przymrozków, dlatego owoców jest na rynku dużo, mają niskie ceny - mówi Cezary Ostrowski. - Truskawka po prostu przegrywa. W tym roku dostarczając owoce do sieci supermarketów dostawaliśmy 5 złotych za kilogram. To jest bardzo niewiele.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl