Trwa ładowanie...
truskawki
21-08-2018 12:51

Drugi rzut truskawek. Ulubiony owoc Polaków powrócił na stragany

Są droższe i jest ich mniej, ale jakością nie odbiegają od owoców dostępnych na przełomie czerwca i lipca. Truskawki z późnych odmian można kupić w większości sklepów i na targowiskach.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Drugi rzut truskawek. Ulubiony owoc Polaków powrócił na straganyŹródło: WP.PL, fot: Witold Ziomek
dvgz8c7
dvgz8c7

Na targowiskach późne truskawki kosztują od 15 złotych za kilogram. W supermarketach cena nieraz przekracza 20 zł. W hurcie za kilogram truskawek trzeba zapłacić od 8 do 12 zł za kilogram.

- To są owoce, na które nie można nałożyć zbyt dużej marży - tłumaczy Maciej Kmera z rynku hurtowego Bronisze. - To jest towar, który trzeba szybko sprzedać, bo jest mało trwały.

Po sezonie truskawek jest na rynku znacznie mniej. Jak mówią specjaliści, przegrywają z innymi owocami dostępnymi późnym latem i wczesną jesienią.

dvgz8c7

- Boom na truskawki wynika z tego, że są to pierwsze wiosenne owoce - wyjaśnia Maciej Kmera. - Wszyscy na nie czekają i kiedy pojawiają sie na rynku, nie mają żadnej konkurencji.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Witold Ziomek

Turbotruskawki

Truskawki dostępne późnym latem czy jesienią to owoce zazwyczaj rodzimej produkcji, wyhodowane z odmian stale owocujących. W przeciwieństwie do tradycyjnych odmian, które po jednym cyklu owocowania zaczynają się przygotowywać do zimy, gatunki stale owocujące po zakończeniu cyklu natychmiast zaczynają nowy.

- Na bieżąco pojawiają się nowe pędy, kwiaty, są zapylane i rodzą owoce - wyjaśnia Maciej Kmera. - Można je uprawiać normalnie, gruntowo, jak i pod folią. Chociaż w tym roku tych z upraw tunelowych jest niewiele, bo wykończyła je susza.

dvgz8c7

Odmiany stale owocujące przestają wypuszczać nowe kwiaty dopiero późną jesienią, kiedy nadchodzą przymrozki.

- Wystarczą dwie - trzy bardzo zimne noce, żeby owocowanie się zakończyło - mówi Maciej Kmera.

Zobacz też: Czas na test wagowy. Sprawdzamy, czy sprzedawcy truskawek nas oszukują

W smaku truskawki stale owocujące różnią się od tych tradycyjnych. Zdaniem rolników, są mniej aromatyczne.

dvgz8c7

- Smak mają gorszy - ocenia Cezary Ostrowski, plantator truskawek. - Za to konsystencję lepszą. Są twardsze, bardziej mięsiste, nie rozpadają się.

Słaby rok dla truskawki

Uprawa truskawek "powtarzających" - jak nazywają je rolnicy - jest w tym roku nieopłacalna. Odmiany stale owocujące dają mniej owoców, niż te tradycyjne, a ceny są wyjątkowo niskie.

- Truskawka powtarzająca ma na cykl owocowania zaledwie kilka kwiatów - mówi Cezary Ostrowski. - Zbiór jest znacznie mniejszy, za to można go powtarzać co tydzień. Z opłacalnością jest różnie. O ile te majowe czy czerwcowe truskawki miały dobre ceny, o tyle te powtarzające są w tym roku bardzo tanie.

Wszystkiemu, jak mówią rolnicy, winna pogoda.

dvgz8c7

- Nie było wiosennych przymrozków, dlatego owoców jest na rynku dużo, mają niskie ceny - mówi Cezary Ostrowski. - Truskawka po prostu przegrywa. W tym roku dostarczając owoce do sieci supermarketów dostawaliśmy 5 złotych za kilogram. To jest bardzo niewiele.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dvgz8c7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvgz8c7