Duże wahania cen nowalijek w czerwcu

Zdaniem analityków rynku hurtowego w
Broniszach ceny nowalijek w czerwcu podlegały znacznym wahaniom.
Największa dynamika zmian cen dotyczyła ogórków, podrożały także
pomidory oraz kalafiory. Na rynku pojawiła się krajowa papryka.

Cena ogórków rośnie w związku ze spadkiem podaży ogórków szklarniowych oraz suszą, hamującą wzrost ogórków gruntowych.

"W minionym tygodniu największą dynamiką zmian charakteryzowały się ceny ogórków szklarniowych. Po wysypie tych warzyw, gdy ich cena 13 czerwca osiągnęła minimum około 1,10 zł/kg, przez cały tydzień podaż ogórków malała, co pociągnęło za sobą wzrost ceny do około 2,10 - 2,30 zł/kg. Producenci mają coraz mniej ogórków szklarniowych do zaoferowania, a sytuację pogarsza fakt, iż susza opóźnia wegetację ogórków gruntowych" - napisano w raporcie.

Zgodnie z przewidywaniami analityków rosną ceny kalafiorów.

"Potwierdziły się oczekiwania, co do wzrostu ceny kalafiorów w pierwszych dniach minionego tygodnia. Była to kontynuacja trendu, który zaczął się około 12 czerwca, a spowodowany był końcem wysypu tych warzyw" - uważają analitycy.

Trzeci tydzień czerwca przyniósł także wzrost cen pomidorów. Jednak zwiększająca się podaż w kolejnych dniach, sukcesywnie obniża ceny.

"Pierwsze dni trzeciego tygodnia czerwca to również okres wzrostu cen pomidorów, którego początek miał miejsce około 13 czerwca i spowodowany był mniejszą podażą tych warzyw. Ilość pomidorów trafiających na rynek w kolejnych dniach wzrosła, co zaowocowało spadkiem ich cen" - argumentują analitycy z Bronisz.

W trzecim tygodniu czerwca na rynek trafiła polska papryka - zielona i biała - w ilościach hurtowych.

"Cena papryki białej na koniec tygodnia kształtowała się na poziomie 5 zł/kg, natomiast cena papryki zielonej na poziomie 4,50- 4,60 zł/kg" - napisano.

Powoli rośnie ilość polskich młodych buraków na rynku.

"Zapotrzebowanie na te warzywa dodatkowo zaspokajane jest poprzez import, np. z Hiszpanii, co wpłynęło na nieznaczną obniżkę ich ceny. Piątkowa cena buraków kształtowała się na poziomie 2-3 zł/kg" - uważają autorzy raportu.

Stabilne ceny truskawek i czereśni

Zdaniem analityków z Bronisz ceny truskawek i czereśni znajdują się na stabilnym poziomie.

"Ceny truskawki deserowej, w minionym tygodniu, pozostawały względnie stabilne. Były jednak silnie zróżnicowane ze względu na jakość, wahając się w przedziale od 2,50 zł/kg do 4,50 zł/kg" - napisano.

"Ceny truskawki przemysłowej osiągnęły na początku minionego tygodnia poziom 3-3,20 zł/kg (za truskawki odszypułkowane). Lecz cena ta nie utrzymała się długo i już 17 czerwca zaczęła spadać. Koniec minionego tygodnia to ceny na przeciętnym poziomie 2,50 - 2,70 zł/kg" - dodają autorzy raportu.

Dla czereśni trzeci tydzień czerwca skończył się bez większych niespodzianek cenowych.

"Ustabilizowana podaż tych owoców sprowadziła ich cenę do poziomu 6,00 - 6,50 zł/kg" - uważają autorzy raportu.

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinanseceny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)