Duzi wchodzą w BBI, a BBI - w fundusze

Do BBI Capital weszły tuzy światowych finansów: Unicredit i Black Rock. Wkrótce spółka będzie zarządzać funduszami inwestycyjnymi BBI TFI.

12.12.2007 | aktual.: 12.12.2007 09:12

BB Investment, poznańska grupa finansowa, która kontroluje trzy giełdowe fundusze: BBI Capital, BBI Development i NFI Foksal, rozszerza działalność o towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Jeszcze w tym roku wniosek o zgodę na utworzenie BBI TFI trafi do Komisji Nadzoru Finansowego.

_ Skoncentrujemy się na funduszach zamkniętych inwestujących w spółki niepubliczne. W Polsce jest wiele interesujących firm, a my już udowodniliśmy, że umiemy je znaleźć i rozwinąć. Myślimy o ścisłym profilowaniu funduszy na inwestujące w spółki z konkretnego sektora czy regionu _ — zapowiada Dawid Sukacz, prezes BBI Capital NFI.

Zyski z zarządzania

Zarządzaniem funduszami zajmą się BBI Capital i BBI Development. Jednym z pomysłów jest inwestowanie w firmy, które czeka restrukturyzacja. Innym są transakcje wykupu firm w celu późniejszego odsprzedania ich z zyskiem.

Pomysł BBI na fundusz szukający spółek poza giełdą wpisuje się w branżową tendencję.

Pierwszym takim funduszem był Secus. Kolejne uruchomiły Skarbiec i Investors, a szykują nowi gracze na rynku TFI: Ipopema, MCI, AKJ i Societe Generale.

_ Tworzenie funduszy inwestujących w spółki niepubliczne to nisza, w której małym TFI łatwiej się odnaleźć i wykazać. Nie trzeba zatrudniać sztabu analityków i zarządzających, bo w portfelu jest na ogół kilka spółek. BBI czy MCI zajmują się takim transakcjami od lat, a TFI to po prostu nowa forma prawna _ — mówi Grzegorz Raupuk, analityk Analiz Online.

Na celowniku BBI są nie tylko polskie spółki. W planach jest fundusz inwestujący w Rumunii.

_ To bardzo perspektywiczny rynek, ale trudno na nim zarabiać, gdy nie jest się tam obecnym. Dlatego na pewno będziemy szukać lokalnego partnera. Jesteśmy już po pierwszych, bardzo wstępnych rozmowach _— informuje Dawid Sukacz.

Rekiny w akcjonariacie

W BBI Capital doszło w ubiegłym tygodniu do ważnego wydarzenia. W akcjonariacie pojawiło się dwóch zagranicznych inwestorów, do których skierowano emisję. Razem objęli około 10 proc. akcji. Oficjalnie nie wiadomo kim są, ale, według naszych informacji, do spółki przystąpili dwaj gracze ze światowej ekstraklasy finansowej. Jednym jest prawdopodobnie grupa Unicredit, o czym świadczy wejście do rady nadzorczej Jana Modrzejewskiego, wiceprezydenta Unicredit Group w Londynie. Drugi to, według wcześniejszych informacji, amerykańska firma inwestycyjna Black Rock Merrill Lynch.

W przyszłości uzyskiwanie kapitału od zagranicznych inwestorów będzie dla BBI Capital jeszcze łatwiejsze. Zamiast obejmować akcje będą mogli bezpośrednio inwestować w fundusze tworzone przez BBI TFI. Tuzy światowych finansów

Black Rock Merrill Lynch

Zarządza aktywami przekraczającymi 1 bln USD, co daje mu czwarte miejsce na liście największych firm asset management magazynu „Global

Investors”. Firma z główną siedzibą w Nowym Jorku ma 36 oddziałów w 18 krajach. Black Rock powstało w 1988 r., a w 2006 r. połączyło się z Merrill Lynch. W Polsce klienci od 2005 r. mogą inwestować w fundusze inwestycyjne Merrill Lynch.

Unicredit Group

Międzynarodowa grupa bankowo-finansowa z siedzibą w Mediolanie. Obecna w 23 krajach. W Polsce jest właścicielem największego banku Pekao i największego TFI Pioneer Pekao.

Zarządzaniem aktywami w grupie zajmuje się Pioneer Investment. Łączne aktywa, którymi zarządza 244 mld USD, dają mu 35. miejsce na liście największych graczy na rynku asset management.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)