Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy. Jak to wpłynęło na biznes i grubość portfeli Polaków?

Jednym z priorytetów realizowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę jest wsparcie polskich firm działających za granicą, a także innowacyjnych biznesów tworzonych przez młodych ludzi - podkreślił w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Mówił też, że do najważniejszych dokonań Dudy należą organizacja szczytów NATO i Trójmorza.

Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy. Jak to wpłynęło na biznes i grubość portfeli Polaków?
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta
Tomasz Sąsiada

- Prezydent bardzo silnie wspierał polskich przedsiębiorców działających na rynkach zagranicznych. Jednym z priorytetów jest wsparcie globalnego wymiaru polskiej gospodarki. Polska jest dzisiaj krajem, który prowadzi międzynarodową ekspansję - mówił Szczerski na konferencji poświęconej podsumowaniu dwóch lat prezydentury Andrzeja Dudy.

Szczerski wskazał, że w wielu miejscach na świecie, mimo iż polskie firmy działają na własną rękę, potrzebne jest wsparcie władzy publicznej. Ocenił, że takie wsparcie jest niezwykle pomocne w nawiązywaniu kontaktów biznesowych.

Minister zaznaczył, że tak się działo m.in. w Meksyku czy Etiopii, gdzie podpisano wiele umów gospodarczych. Dodał, że we wrześniu prezydent Duda jedzie do Kazachstanu, gdzie będzie gospodarzem polskiego dnia na międzynarodowej wystawie Expo w Astanie.

Zobacz też: Waloryzacja rent i emerytur w 2018 r. Będą podwyżki świadczeń

Szczerski podkreślił, że prezydent wspiera też młodych, innowacyjnych przedsiębiorców. Dodał, że w Pałacu Prezydenckim regularnie odbywają się spotkania i konferencje promujące startupy, a młodzi biznesmeni biorą udział w wizytach zagranicznych prezydenta.

Szczyt NATO i Trójmorza najważniejsze

Organizacja szczytu NATO i wypełnianie jego postanowień, niestałe członkostwo w RB ONZ i szczyt Trójmorza to wydarzenia, które Szczerski zaliczył do najważniejszych dokonań Dudy.

- Chodzi nie tylko o sam szczyt NATO i jego decyzje, ale także o to, że udało się w pełni i sprawnie implementować jego postanowienia - powiedział Szczerski na konferencji prasowej, przypominając stałą rotacyjną obecność na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce, jednostek stacjonujących pod flagą sojuszu i w ramach dwustronnych porozumień z USA. Uznał to za "istotne wzmocnienie polskiego bezpieczeństwa".

- Polska została wybrana do Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych taką większością głosów, która pokazuje, że cieszy się prestiżem na całym świecie - 190 głosów na 192 możliwe - powiedział Szczerski. - Chodzi nie tylko o samo miejsce, ale także o sposób wyboru - dodał.

- Trzecią rzeczą niezwykle istotną jest szczyt Trójmorza połączony z wizytą prezydenta Donalda Trumpa. To jest wydarzenie, które jest w pewnym sensie pigułką tego, na czym polega polityka zagraniczna pana prezydenta, bo było wydarzeniem jednocześnie regionalnym, jak i globalnym - mówił Szczerski.

Zwrócił uwagę, że Andrzej Duda odbył 50 zagranicznych wizyt, w tym po raz pierwszy jako prezydent odwiedził Afrykę. Przyjął też blisko 40 głów państw.

Szymańska: wsparcie rodzin bardzo ważne

Wsparcie rodziny to działanie, które prezydent Andrzej Duda stawia bardzo wysoko - powiedziała z kolei szefowa prezydenckiej kancelarii Halina Szymańska.

Podczas poniedziałkowej konferencji Szymańska podkreśliła, że prezydent zaangażował się w powstanie i wdrożenie ustawy ustanawiającej program "Rodzina 500 plus".

Jak podkreśliła, inicjatywą prezydenta była nowelizacja ustawy dotyczącej tego programu. Zmiany zmierzały do tego, aby fakt uzyskiwania świadczenia nie mógł być powodem obniżenia alimentów.

Szymańska dodała, że w Pałacu Prezydenckim odbyło się seminarium dotyczące monitoringu i pierwszych skutków obowiązywania tego programu. - Wsparcie rodziny jest działaniem, które pan prezydent stawia bardzo wysoko. Uważa, że rodzina stanowi najwyższą wartość i musi otrzymywać wszechstronne wsparcie ze strony Rzeczpospolitej - powiedziała Szymańska.
450 podpisów, siedem wet
Przez dwa lata prezydentury Andrzej Duda podpisał ponad 450 ustaw, skierował do Sejmu siedem wniosków o ponowne rozpatrzenie ustawy, trzy razy wystąpił do TK o zbadania zgodności regulacji z konstytucją - podsumowała Halina Szymańska.

Wśród najważniejszych inicjatyw prezydenta wymieniła ideę obywatelskiej debaty nad zmianami w konstytucji i wniosek o referendum w tej sprawie. Ma się ono odbyć 11 listopada 2018 r.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)