Dwa nowe dworce kolejowe otwarte na Mazowszu. Tak się teraz buduje
W miejscowościach Chrzęsne i Barchów w województwie mazowieckim w poniedziałek otwarte zostały nowe budynki dworców kolejowych. Oba powstały w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego - mają nowoczesną architekturę i szereg ekologicznych rozwiązań. Budowa obu obiektów kosztowała łącznie 9,4 miliona złotych.
Wieś Chrzęsne, w której powstał jeden z nowych dworców, leży w powiecie wołomińskim, liczy nieco ponad 1,1 tysiąca mieszkańców. Barchów przynależy natomiast do powiatu węgrowskiego i ma niecałe pół tysiąca mieszkańców. Budowa nowego budynku dworca w tej pierwszej miejscowości kosztowała 5,1 mln zł, a w drugiej - 4,3 mln złotych brutto.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Drastyczne podwyżki cen biletów w PKP Intercity. "Może rząd szykuje pieniądze na podwyżki w roku wyborczym"
Będzie wygodniej
Obydwa obiekty to "typowe Innowacyjne Dworce Systemowe odznaczające się minimalistyczną, funkcjonalną i nowoczesną formą architektoniczną z dominantą w postaci wieży" - podaje spółka Polskie Koleje Państwowe w poniedziałkowym komunikacie.
Jak opisują kolejarze, w Chrzęsnym poczekalnia urządzona została w jasnej kolorystyce, z dużym dostępem światła dziennego. Jest wyposażona m.in. w ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej, klimatyzację oraz zegar. W drugiej części budynku jest lokal na wynajem.
Z kolei dworzec w Barchowie jest nieco mniejszy. Składa się na niego wiata, osłoniętą z trzech stron taflami szkła, w której jest poczekalnia, i niewielka wieża. W obrębie wiaty zainstalowano promienniki, dzięki którym wewnątrz ma być cieplej. Dodatkowo w ośmiometrowej wieży z zegarem mieszczą się pomieszczenia techniczne i toaleta. Na dachu dworca zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne, budowla ma też pompę ciepła do ogrzewania wnętrza. Praca wszystkich urządzeń jest nadzorowana przez systemy inteligentnego zarządzania budynkiem, co przekłada się na optymalizację zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej.
Jak mówił podczas otwarcia obiektów wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, dzięki inwestycjom mieszkańcy województwa mazowieckiego zyskają dostęp do bezpiecznej i ekologicznej infrastruktury kolejowej i komfort podróży na trasie do Warszawy i Białegostoku.
Dwa miliardy złotych na modernizację dworców
- Mam nadzieję, że zrealizowane w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynki staną się wizytówkami miejscowości Chrzęsne i Barchów oraz ułatwią pasażerom podróżowanie koleją na transgranicznym szlaku kolejowym Rail Baltica. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 roku ponad dwa miliardy złotych na modernizację blisko 200 dworców - wyliczał.
Dworce są w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi czy podróżnych z dużym bagażem. Wyposażono je w oznakowanie w alfabecie Braille’a, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe i toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Budynki są ekologiczne i bezpieczne, zainstalowano na nich systemy monitoringu, kontroli dostępu i sygnalizacji włamania i napadu.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj