DWL: "zardzewiała śmierć" czyha (komunikat)
...
21.07. Warszawa - Wydział Prasowy DWL informuje:
Ponad dwieście przedmiotów niebezpiecznych zlikwidowali w bieżącym tygodniu saperzy Wojsk Lądowych.
Patrole saperskie nieustannie interweniują na obszarze całego kraju. W ciągu dwóch ostatnich dni 19 i 20 lipca 2011 roku saperzy przeprowadzili 31 interwencji polegających na podjęciu i zniszczeniu licznych niewypałów, niewybuchów oraz innych przedmiotów niebezpiecznych. Jest to tylko wycinek ich całorocznej aktywności.
Lato jest okresem szczególnie nasilonej pracy saperów Wojska Polskiego wzywanych do miejsc niebezpiecznych znalezisk. Prace ziemne prowadzone na budowach, w trakcie realizowanych inwestycji drogowych, czy w rolnictwie oraz zjawiska atmosferyczne odsłaniają pozostałości po II wojnie światowej. Dlatego żołnierze wchodzący w skład 26 patroli saperskich Wojsk Lądowych pracują intensywnie, docierając do wszystkich rejonów zagrożonych detonacją niebezpiecznych przedmiotów. Każdy patrol działa na terenie kilkunastu powiatów przypisanych jako rejon ich odpowiedzialności, w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od miejsca pełnienia służby.
Usuwanie tak zwanej zardzewiałej śmierci nie jest podstawowym zadaniem wojskowych saperów. Patrole działają interwencyjnie. Przybywają do miejsc wskazanych przez policję, straż miejską i straż pożarną, służby odpowiedzialne za zabezpieczenie terenu znaleziska. Działają niezwłocznie. Często zdarza się, że patrol przyjmuje kilka zgłoszeń dziennie. W minionym roku saperzy Wojsk Lądowych przejechali blisko dwa miliony kilometrów, podejmując kilkadziesiąt tysięcy przedmiotów niebezpiecznych w blisko 10 tysiącach interwencji.
Efektem pracy ostatnich dni było zlikwidowanie ponad 30 pocisków artyleryjskich różnego kalibru. Największym był 152 milimetrowy pocisk zneutralizowany przez kielecki patrol w miejscowości Lipiny. Dodatkowo podjęto ponad 160 sztuk nabojów przeciwlotniczych, granatów moździerzowych i ręcznych, amunicji strzeleckiej oraz lasek dynamitu. Wśród znalezionych przedmiotów wybuchowych były też miny przeciwpancerne oraz bomba lotnicza.
Jak podkreślają saperzy o niebezpieczeństwie znaleziska nie decyduje gabaryt, a stan zachowania danego przedmiotu. Dlatego tak ważne jest, by interwencję podejmować w możliwie najlepszych warunkach atmosferycznych. Wszystkie zniszczone przez saperów Wojsk Lądowych przedmioty stanowiły zagrożenie dla życia i zdrowia.
Dowództwo Wojsk Lądowych apeluje, aby osoby natrafiające na potencjalnie niebezpieczne przedmioty niewiadomego pochodzenia oznakowały miejsce znaleziska. O każdym odkryciu należy niezwłocznie powiadomić policję, straż pożarną lub straż miejską, które zabezpieczą niebezpieczne przedmioty i powiadomią wojskowych saperów. Żołnierze zneutralizują "zardzewiałą śmierć". W żadnym razie nie wolno podnosić takich przedmiotów, a tym bardziej próbować samemu je rozmontowywać. Najważniejsze w takiej sytuacji jest bezpieczeństwo i ochrona życia.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/ mhr/