Trwa ładowanie...
d3k8jag

Dyrektor naczelny Barclays ustępuje ze skutkiem natychmiastowym

Dyrektor naczelny brytyjskiego banku Barclays Bob Diamond zrezygnował we wtorek ze swojej funkcji ze skutkiem natychmiastowym w związku z głośną aferą manipulowania stopą kredytu międzybankowego Libor. Jego ustąpienia domagali się politycy i udziałowcy banku.

Share
d3k8jag

Bank poinformował we wtorek, że szef Barclays Marcus Agius, który dzień wcześniej podał się do dymisji, zajmie się jeszcze poszukiwaniem następcy Diamonda. Zarówno Agius i Diamond będą w tym tygodniu przesłuchiwani przez komisję parlamentarną.

Agius wziął na siebie odpowiedzialność za skandal, jakim okazało się manipulowanie danymi przez tę instytucję finansową, która została za to ukarana ogromną grzywną.

Jak oświadczył Diamond, zewnętrzne naciski niszczą bank.

Jestem bardzo zawiedziony, ponieważ wydarzenia ostatniego tygodnia dają oddalony od rzeczywistości obraz Barclays i jego pracowników - oświadczył Diamond w komunikacie.

d3k8jag

Amerykańskie i brytyjskie organy nadzoru bankowego nałożyły w zeszłym tygodniu na Barclays grzywny łącznej wysokości 290 milionów funtów szterlingów (ok. 360 mln euro) za przedstawianie nieprawdziwych danych.

Barclays przyznał, że niektórzy jego traderzy usiłowali manipulować ustalaniem stopy procentowej kredytów oferowanych na rynku międzybankowym w Londynie (Libor - London Interbank Offered Rate). Podając się do dymisji Agius powiedział, że skandal ten był "druzgocącym ciosem" dla reputacji banku. Wyraził ubolewanie i przepraszał "klientów, pracowników i udziałowców".

Libor jest dzienną stopą oprocentowania kredytu międzybankowego ustalaną przez Thomsona-Reutersa w oparciu o dane dostarczane przez banki zrzeszone w Brytyjskim Stowarzyszeniu Bankowości (BBA). Stopa stosowana jest dla ustalenia oprocentowania krótkoterminowego kredytu międzybankowego w konkretnej walucie.

Barclays podawał nieprawdziwe dane, aby powstało wrażenie, że jego kondycja finansowa jest lepsza niż była i po to, by umożliwiać spekulacje. Libor oraz będąca jej odpowiednikiem stopa Euribor (Euro Interbank Offered Rate) mają bezpośredni wpływ na wycenę transakcji i finansowe rozliczenia między bankami i innymi instytucjami. Od ich wysokości uzależnione jest też oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki klientom, w tym pożyczek hipotecznych.

d3k8jag

Departament Sprawiedliwości USA, Komisja odpowiedzialna za nadzór nad obrotem kontraktami surowcowymi z dostawą w przyszłości (US Commodity Futures Trading Commission) i regulator brytyjskiego rynku usług finansowych (Financial Services Authority) nałożyły na Barclays łączną grzywnę w wys. 450 mln USD za manipulowanie stopą Libor w latach 2005-09.

Dochodzenie wszczęto także wobec innych banków - HSBC, RBS, Citigroup oraz UBS. Niewykluczony jest osobny przegląd ws. profesjonalnych standardów bankowości. (PAP)

cyk/ ro/

d3k8jag
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k8jag