Trwa ładowanie...
uprawnienia
18-05-2014 11:20

Dyrektywa MIFID II - potencjalne zamieszanie na rynku CO2

Implementacja dyrektywy MIFID II w krajach UE może spowodować zamieszanie na rynku uprawnień CO2 - ocenia prezes wyspecjalizowanego w rynku carbon Domu Maklerskiego Consus Maciej Wiśniewski. Problematyczne mogą być kwestie VAT i sam obrót uprawnieniami.

Dyrektywa MIFID II - potencjalne zamieszanie na rynku CO2Źródło: Fotolia, fot: Sailorr
d3lijdt
d3lijdt

W środę Rada UE przyjęła dyrektywę w sprawie regulacji rynku instrumentów finansowych (MIFID II), która m.in. traktuje jako taki instrument uprawnienia do emisji CO2 europejskiego systemu handlu emisjami ETS. Wejście w życie dyrektywy oznacza, że transakcje na uprawnieniach - jako instrumentach - będą podlegać kontroli instytucji nadzoru finansowego, a instalacje emitujące CO2 mogą być uznane za pośredników, jeśli uprawnienia będą sprzedawać.

Jak powiedział PAP Wiśniewski, dziś praktyka sprzedawania i kupowania uprawnień przez instalacje w zależności od potrzeb, a nawet w celach spekulacyjnych jest "po prostu normalna". Jednak w rozumieniu MIFID II, jeśli podmiot emitujący CO2 zaczyna uprawnienia sprzedawać, to staje się pośrednikiem, podlegającym nadzorowi finansowemu.

- Możemy sobie wyobrazić sytuację, że instalacja dostała uprawnienia za darmo, ale nie ma akurat gotówki, więc je sprzedaje, żeby odkupić te uprawnienia później. To po prostu forma kredytu. Natomiast z punktu widzenia MIFID II to potencjalna spekulacja instrumentami finansowymi - powiedział PAP Wiśniewski.

Jak dodał, gdy dyrektywa zostanie implementowana do polskiego prawa, to KNF będzie mogła od podmiotów obracających uprawnieniami żądać wyjaśnień w sprawie ich transakcji, a nawet za nie ewentualnie karać.

d3lijdt

Kolejnym problemem może być kwestia VAT w trakcie implementacji dyrektywy w poszczególnych państwach. Od momentu jej opublikowania, co nastąpi prawdopodobnie w czerwcu, państwa członkowskie będą miały 30 miesięcy na jej wdrożenie. Wiśniewski przypomniał jednak, że dziś uprawnienia są po prostu towarem, obłożonym podatkiem VAT, a staną się instrumentami finansowymi, którymi obrót jest z VAT zwolniony.

Jego zdaniem MIFID II najszybciej implementują Niemcy i Wlk. Brytania, gdzie są największe giełdy. Jeśli dyrektywa w tym momencie nie będzie jeszcze obowiązywać w Polsce, to Polacy będą kupować towar od kontrahenta, który traktuje go jako instrument. - to gdzie rozliczyć VAT? Robi się wielki problem i nie wykluczamy, że w całej UE oddzielnie wprowadzony zostanie standard rachunkowości, nakazujący traktować uprawnienie jako instrument, nawet przed implementacją MIFID II w prawie krajowym - ocenił prezes DM Consus.

d3lijdt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lijdt