Dyscyplina finansów publ. kluczowa dla ratingu Polski
Obecny rating Polski ma perspektywę stabilną,
co oznacza, że nie ma planów jego zmiany w najbliższym czasie.
Jednak rząd musi utrzymać zaplanowaną dyscyplinę finansów
publicznych - ocenił w rozmowie z PAP Piotr Kowalski, prezes
agencji ratingowej Fitch Ratings w Polsce.
09.01.2009 | aktual.: 09.01.2009 16:11
_ W listopadzie potwierdziliśmy rating Polski i jego perspektywę, a obniżyliśmy ratingi krajom bałtyckim, Bułgarii i Chorwacji. Jeśli chodzi o Polskę dzisiaj nic się nie zmieniło, a perspektywa, jaką nadaliśmy, sugeruje, że zmiany są mało prawdopodobne _ - powiedział Kowalski.
_ Szanse na zmianę ratingu i jego perspektywy w tym roku nie są więc wielkie. Jednak należy podkreślić, że będziemy obserwowali, co się dzieje w gospodarce, ze wzrostem PKB oraz jaka będzie reakcja rządu na pogarszającą się sytuację _ - dodał.
Dla Fitcha kluczowe jest czy rząd wywiąże się ze swoich deklaracji dotyczących utrzymania dyscypliny finansów publicznych.
_ Ważne dla nas jest, czy rząd będzie stał nadal na straży konserwatywnej polityki finansów publicznych, czy będzie przestrzegał dyscypliny budżetowej i fiskalnej. Jeśli tak to będzie to będzie to pozytywny sygnał jeśli nie, to wtedy będziemy musieli się temu dokładniej przyjrzeć _ - podkreślił prezes.
Kowalski zaznacza, że na rating nie będzie miało wpływu potencjalne przesunięcie daty przyjęcia euro, pod warunkiem, że rząd podtrzyma wolę spełnienia kryteriów z Maastricht.
_ Nas mniej interesuje data przyjęcia przez Polskę waluty euro, czy to będzie rok 2012 czy też 2013, istotniejszy jest sam proces, który do tego prowadzi _ - powiedział prezes Fitch.
_ Ważne jest, czy ten proces będzie kontynuowany, bo spełnianie kryteriów będzie miało pozytywny wpływ na rating _ - dodał.
Podkreślił także, że rok 2012, według Fitch, jest celem ambitnym, jednak brakuje przesłanek, które czyniłyby go realnym.
_ Biorąc pod uwagę sytuację polityczno-gospodarczą oraz wszelkie kwestie techniczne _ - dodał.
Agencja Fitch w listopadzie podtrzymała długoterminowy rating zadłużenia zagranicznego Polski na poziomie "A-", zaś dla długoterminowego zadłużenia krajowego na poziomie "A" (przy utrzymaniu perspektywy stabilnej).
Fitch utrzymał także krótkoterminowy rating dla zadłużenia w walucie zagranicznej na poziomie "F2". Pułap krajowy został utrzymany na poziomie "AA-" (podwójne A minus). Perspektywa ratingów długoterminowych jest stabilna.