Trwa ładowanie...

Dysproporcje między wysokością pensji w różnych województwach coraz większe

W ostatnich 10 latach powiększył się dystans, jaki dzieli zarobki w części najbiedniejszych regionów do przeciętnych wynagrodzeń w kraju.

Share
Dysproporcje między wysokością pensji w różnych województwach coraz większe
Fot: Piotr Jedzura/REPORTER
d11lt72

Według danych GUS pracownicy aż 13 województw zatrudnieni w przemyśle mają pensje niższe od średniej krajowej - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Do tego w ostatnich 10 latach powiększył się dystans, jaki dzieli zarobki w części najbiedniejszych regionów do przeciętnych wynagrodzeń w kraju.

W największym stopniu wzrósł on w Świętokrzyskiem: w I poł. 2005 r. płace były o 9 proc. niższe od średniej krajowej, a w br. - już o 13 proc. Pogorszyło się też w Podlaskiem - z 16 do 17 proc.

d11lt72

Najbardziej od średniej krajowej odstają płace w Warmińsko-Mazurskiem - o 17,5 proc., choć to mniej o 1,6 pkt proc. niż w 2005 r. Poprawiła się też sytuacja w Lubelskiem i Podkarpackiem, ale dystans do średniej krajowej jest wciąż duży - wynosi odpowiednio: 8 i 15 proc.

Eksperci są zgodni, że zacieranie tych dysproporcji będzie zależało od tego, czy przyspieszy rozwój gospodarczy najsłabszych regionów. Jeśli pojawią się tam nowe duże inwestycje, które będą tworzyć etaty dla wysokiej klasy specjalistów, wtedy wzrosną też przeciętne płace, bo na ogół dostają oni wysokie pensje.

Zobacz też: * *Polacy żyją od wypłaty do wypłaty. Szokujące wyniki badań

d11lt72

Podziel się opinią

Share
d11lt72
d11lt72