Trwa ładowanie...
bank
12-02-2008 07:33

Dziecko też może mieć kartę

Nawet 7-latek może dziś posługiwać się kartą płatniczą. Wprawdzie zgodnie z polskim prawem do 13. roku życia nie można u nas podejmować samodzielnie decyzji finansowych, ale banki znalazły sposób na obejście tego przepisu.

Dziecko też może mieć kartęŹródło: POLSKA Dziennik Zachodni
d2hahpk
d2hahpk

Oferują karty dla dzieci, które są tylko elektroniczną portmonetką. Rodzice nabywają taki plastikowy pieniądz w oddziale banku lub w internecie, wpłacają na nią określoną sumę, po czym wręczają dziecku.

Taka karta to doskonały sposób wyposażenia potomka w pieniądze na zimowe ferie czy letnie wakacje. W przypadku kradzieży latorośl nie straci gotówki (pod warunkiem, że numer PIN będzie trzymać w tajemnicy). A gdy zabraknie mu pieniędzy, rodzice szybko mogą mu je dostarczyć, dokonując przelewu przez internet lub składając zlecenie telefoniczne. Karta w żaden sposób nie jest powiązana z rachunkiem osoby dorosłej. Nie istnieje więc ryzyko, że latorośl wyczyści rodzicom konto.

_ Dorośli, którzy chcą dać dziecku na wakacje kartę płatniczą, mogą wybrać jedną z trzech możliwości, zależnie od wieku dziecka _ - tłumaczy Paweł Majtkowski z firmy doradczej Expander. _ Może to być oddzielny rachunek lub subkonto powiązane z ich własnym rachunkiem, karta dodatkowa do posiadanej przez siebie karty kredytowej lub karta przedpłacona _ - mówi Majtkowski. Jego zdaniem, dla dziecka, które ma mniej niż 13 lat, najlepsza jest karta przedpłacona.

Hitem sezonu zimowego jest tzw. karta zbliżeniowa wydana przez BZ WBK - Maestro PayPass. Została wprowadzona testowo w połowie grudnia. Obecnie występuje o nią codziennie kilkadziesiąt osób. _ Kupują ją głównie rodzice dla swoich dzieci _ - mówi Tadeusz Kościński, dyrektor zajmujący się rozwojem produktów kartowych w BZ WBK. Trafia w gusty młodych, bo zamiast długiej procedury autoryzacji, wystarczy zbliżyć plastik do znajdującego się w kasie czytnika. W ten sposób można nią płacić np. we wszystkich restauracjach McDonald's w Warszawie i Poznaniu, a także w kafeteriach Mercer's. Niedługo zaczną ją akceptować saloniki EMPiK, a być może także sieciowe kina. Do tego dzięki paskowi magnetycznemu można z niej korzystać także w tradycyjnych terminalach. Karta jest ważna 24 miesiące i kosztuje 20 zł. Za wypłatę z bankomatu w Polsce pobierana jest prowizja 5 zł, a w innych krajach 10 zł niezależnie od wysokości wypłaty.

d2hahpk

Dużą gamę kart przedpłaconych ma także w ofercie ING BSK. Koszt zakupu przedpłaconej karty podarunkowej czy karty podróżnika ważnej cały rok to 9 zł. Wypłata gotówki w kraju, w bankomatach tego banku jest bezpłatna, ale z obcego urządzenia każdorazowo kosztuje 5 zł.

Co ważne, posiadacze kart przedpłaconych mogą w każdej chwili sprawdzić wysokość pozostałego do wykorzystania limitu w bankomatach, poprzez serwis telefoniczny czy internetowy.

Rodzice mają pełną kontrolę także nad kartami dodawanymi do własnego konta lub do konta młodzieżowego założonego na nastolatka. To propozycja dla dzieci, które ukończyły 13 lat. Bank BPH daje możliwość ustalenia miesięcznego limitu wydatków. W PKO BP nastolatek może dokonywać transakcji do wysokości salda na koncie oraz w ramach ustalonych z rodzicami dziennych limitów wypłat czy transakcji.

Co ciekawe, karta młodzieżowa pełni też inne funkcje. Np. Euro<26 BZ WBK z logo Maestro lub Visa Electron zapewnia ubezpieczenie m.in. kosztów leczenia za granicą, transportu do Polski w razie przedłużającej się choroby oraz następstw nieszczęśliwych wypadków. Umożliwia też skorzystanie z licznych zniżek - przy zwiedzaniu muzeów, płaceniu za bilety do kina, teatru, a nawet lotnicze. W Getin Banku kosztuje to 4,50 zł miesięcznie, ale subkonto, czyli rachunek podpięty do konta rodziców, jest prowadzony bezpłatnie.

d2hahpk

Beata Sypuła
POLSKA Dziennik Zachodni

d2hahpk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hahpk