Trwa ładowanie...
d3qppf7
indeksy

Dzień trzech wiedźm

Warszawski rynek był dzisiaj do godziny 15:10 oazą spokoju. Zakres zmienności na indeksie WIG20 nie przekraczał 10 pkt. Sytuacja zmieniła się w ostatniej godzinie ze względu na fakt wygasania wrześniowej serii kontraktów terminowych.

Share
d3qppf7

Ostateczny kurs rozliczeniowy najpopularniejszej serii na indeks WIG20 obliczany jest na podstawie średniej artmetycznej wyliczonej z wartości WIG20 w ostatniej godzinie notowań ciągłych (po odrzuceniu 5 najwyższych i 5 najniższych wartości) oraz wartości tego indeksu ustalonej na zamknięciu sesji giełdowej. Dlatego też w ostatniej godzinie handlu obserwowaliśmy bardzo dużą zmienność, a indeksy gwałtownie zaczęły tracić na wartości. Pikanterii całej sytuacji dodawał fakt, iż z danych publikowanych przez GPW wynikało, iż jeden z uczestników posiadał ponad 50 proc. kontraktów FW20U10. Ostatecznie indeks WIG 20 zakończył sesję spadkiem blisko 0,3 proc., a obroty na całym rynku osiągnęły wartość 3,5 mld zł.

Z istotnych danych dotyczących naszej gospodarki GUS poinformował dzisiaj, iż produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła rok do roku o 13,5 proc. Dodatnią dynamikę zanotowało aż 30 z 34 branż, taki wynik potwierdza, iż polski przemysł jest w dobrej kondycji. W USA indeks optymizmu konsumentów we wrześniu okazał się niższy od oczekiwań i wyniósł 66,6 pkt, podczas gdy analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 70 pkt.

Wśród grona największych spółek na szczególną uwagę zasługiwały dzisiaj akcje PKO BP(+2,04 proc.), PGNiG (+2,56 proc.) i Pekao (+0,06 proc.). Spółki te po dzisiejszej sesji zwiększą udział w indeksie WIG20. Poraz ostatni z dywidendą notowane były walory PGE (-1,96 proc.). Spółka wypłaci 12 października 76 groszy dywidendy akcjonariuszom, którzy do dzisiaj nabyli jej walory. Wśród spółek tracących na wartości znalazły się walory PBG (-2,87 proc.), TVN (-2,72 proc.) oraz PolimexMS (-2,71 proc.).
Na szerokim rynku liderem wzrostów były akcje spółki Pronox Technology. Wczoraj spółka poinformowała, iż prowadzi rozmowy dotyczące sprzedaży pakietu akcji Agito S.A. Zarząd Pronox wstępnie szacuje, iż cash flow wynikający z przyszłej transakcji na poziomie skonsoldowanym może wynieść od 5,3 mln do 6,9 mln zł. Dzisiaj walory rosły 30,54 proc., osiągając poziom na zamknięciu 2,18 zł.

Patrząc na obraz dzisiejszego rynku, można stwierdzić, że udało się obronić lukę hossy z poniedziałkowego otwarcia. Do momentu kiedy rynek spółek o największej kapitalizacji znajduje się powyżej poziomu 2532 pkt, mamy realne szanse na kontynuację ruchu wzrostowego w okolice maksimów z połowy kwietnia tego roku.

Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK SA

d3qppf7

Podziel się opinią

Share
d3qppf7
d3qppf7