Dziesięć TFI na sprzedaż?

Niektórzy bankowcy mówią, że jest wiele TFI do przejęcia. Inni zaprzeczają. Chcemy coś kupić, ale nie mamy co - twierdzą.

Dziesięć TFI na sprzedaż?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

06.02.2009 | aktual.: 14.07.2009 14:10

_ W zasadzie nie ma takiego miesiąca, żeby ktoś nie zgłaszał się do mnie z ofertą sprzedaży TFI. Dostałem około 10 takich propozycji _ - mówi Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku. Nie chce zdradzić, które towarzystwa funduszy inwestycyjnych szukają nowych właścicieli i mogą wkrótce trafić pod młotek.

Alior już nie chce swojego TFI

Szef Alior Banku twierdzi, że branżę TFI można porównać do sektora deweloperskiego. _ Towarzystwa są obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Są dostępne niemal za darmo _ - dodaje Wojciech Sobieraj. Które towarzystwo kupi?

Okazuje się, że żadne. _ Postanowiliśmy nie kupować TFI. Chcemy skupić się jedynie na współpracy z innymi towarzystwami oraz przede wszystkim na budowaniu banku _ - mówi szef Aliora. Dodaje, że podpisał umowę z Ipopema TFI i na stworzenie funduszy pod marką Alior.

Kilka miesięcy temu w wywiadzie dla "Parkietu" Wojciech Sobieraj deklarował, że w dłuższej perspektywie zastanawia się nad utworzeniem własnego towarzystwa. _ Ostatecznie uznaliśmy, że lepiej będzie na razie zbudować biuro maklerskie _ - mówi prezes Aliora.

Noble szuka TFI

Równocześnie tym, którzy chcieliby dziś kupić towarzystwo, nie udaje się znaleźć chętnego do sprzedaży. Przykład: Noble Bank. _ Rozmawialiśmy już z przedstawicielami kilku towarzystw z naszego rynku i ich właścicielami, ale nikt nie chce sprzedać TFI. To pozwala mi stwierdzić, że, być może poza jednym przypadkiem, o którym ostatnio na rynku jest dość głośno, nie ma w Polsce TFI do kupienia _ - mówi Jarosław Augustyniak, prezes Noble Banku.

Chodzi o opisywany przez "Parkiet" przypadek SEB TFI. _ Chcemy kupić towarzystwo funduszy inwestycyjnych i połączyć je z naszym Noble Funds TFI. Mamy spore zapasy gotówki _- mówi Jarosław Augustyniak. Chodzi przede wszystkim o około 30 mln zł z zakumulowanego zysku Noble Funds TFI. _ Moglibyśmy przeznaczyć to na dywidendę, ale zdecydowanie bardziej wolelibyśmy zwiększyć skalę naszego biznesu funduszowego _ - dodaje prezes Noble Banku.

Również przedstawiciel całej grupy kontrolowanej przez Leszka Czarneckiego potwierdza zainteresowanie zakupem TFI. _ Wszystko jest kwestią ceny, jaką należałoby zapłacić za taką instytucję, która jest pochodną wielkości aktywów _ - mówi Artur Wiza, członek zarządu Getinu Holding.

_ W Polsce w zasadzie nie ma TFI do kupienia. Nie chcę wypowiadać się w sprawie towarzystwa, o rzekomej sprzedaży którego ostatnio pisała prasa _ - wtóruje prezesowi Augustyniakowi Sebastian Buczek, szef Quercus TFI.

Przyznaje, że sam nie ma wielkich możliwości, jeśli chodzi o pieniądze, jakie mógłby przeznaczyć na zakup konkurenta, ale nie zmienia to faktu, że chętnie powiększyłby swój biznes poprzez akwizycję mieszczącą się w granicach jego możliwości. Zresztą nie on jeden. _ Chętnych na przejęcie jest wielu. Ale właściciele TFI nie są skłonni do sprzedaży towarzystw _- mówi Buczek.

Wkrótce może być wysyp

Kiedy skończy się ten pat? Wygląda na to, że wówczas, gdy spółki matki polskich banków, przy których działają TFI, dalej będą pogrążały się w kłopotach. W środowisku najczęściej wspomina się w tym kontekście AIG, AIB (macierzysta spółka Banku Zachodniego WBK) oraz ING. _ W pewnym momencie mogą być one zmuszone do wyprzedawania aktywów zagranicznych. Wówczas pod młotek mogą trafić banki, firmy ubezpieczeniowe i towarzystwa funduszy inwestycyjnych _ - mówi Sebastian Buczek.

Specjaliści twierdzą jednak, że prawdopodobnie polskie grupy kapitałowe będą sprzedawane łącznie, w jednej "paczce". _ Gdy taki twór trafi w ręce na przykład innego banku działającego w Polsce, ten drugi może uznać, że nie potrzebuje danego TFI, ponieważ nie pasuje ono do jego celów biznesowych _- twierdzi Sebastian Buczek. Wówczas TFI zostanie wystawione na sprzedaż.

Wbrew pozorom, znalezienie kupców może być problemem. Większość banków zapowiada bowiem, że będzie ograniczać swoje koszty.

Natalia Chudzyńska, Piotr Rutkowski
Parkiet

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)