Dziś decyzje RPP oraz FOMC w sprawie stóp procentowych

Notowania EUR/PLN rozpoczęły dzisiejszą sesję w pobliżu górnego ograniczenia przedziału wahań, w którym przebywają od początku minionego tygodnia. Około godziny 10.00 kurs EUR/PLN kształtował się w okolicach 4,5400.

Dziś decyzje RPP oraz FOMC w sprawie stóp procentowych
Źródło zdjęć: © TMS Brokers

24.06.2009 11:37

Wczorajsza wypowiedź ministra finansów Jacka Rostowskiego, dotycząca zwiększenia deficytu budżetowego do poziomu 27 mld nie wywarła większego wrażenia na uczestnikach rynku, ponieważ była zgodna z oczekiwaniami. Prognozy przewidują bowiem, iż deficyt może wzrosnąć nawet do 30 mld PLN. Ostateczną jego wielkość poznamy po nowelizacji, która zaplanowana jest na 7 lipca. Minister Rostowski poinformował również, iż rząd ustalając nowy poziom deficytu dokonał rewizji założeń dynamiki PKB w bieżącym roku z prognozowanych wcześniej 3% na 0,2%.

Dziś uwaga uczestników rynku skupi się przede wszystkim na decyzji Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych. Większość inwestorów oczekuje obniżki stóp procentowych o 25 pb. Przemawiałby za tym silny spadek dynamiki płac oraz spadek zatrudnienia. Jakkolwiek Rada może jeszcze w tym roku powrócić do cięcia kosztu pieniądza, obniżka stóp na dzisiejszym posiedzeniu nie jest wcale przesądzona. Ze względu na problemy polskiego sektora finansów publicznych, zbliżającą się nowelizację budżetu oraz rozliczanie się większej ilości kontraktów opcyjnych pod koniec czerwca, negatywna presja w notowaniach złotego jest zdecydowanie silniejsza niż w przypadku pozostałych walut regionu. W ostatnim czasie bowiem, w wyniku poprawy nastrojów na rynku globalnym oraz w regionie, wartość forinta oraz korony czeskiej lekko wzrosła, podczas gdy kurs EUR/PLN wciąż pozostaje w górnych granicach średnioterminowego przedziału wahań. Obniżka stóp procentowych w obecnych warunkach rynkowych i przy braku podobnej decyzji ze
strony Banku Czech oraz Banku Węgier, mogłaby skutkować nasileniem się presji deprecjacyjnej w notowaniach PLN. Bardziej prawdopodobne wydaje się cięcie kosztu pieniądza na posiedzeniu w lipcu, kiedy to osłabi się działanie czynników lokalnych, mających obecnie silny negatywny wpływ na notowania złotego. Tym bardziej, że według danych za maj, inflacja bazowa netto utrzymuje się na wciąż wysokim poziomie 2,8% r/r. Ostateczna decyzja RPP będzie jednak zależeć od wyników raportu prognozy inflacji, który póki co znany jest jedynie członkom Rady.

Przed początkiem dzisiejszej sesji europejskiej kurs EUR/USD kontynuował wczorajsze dynamiczne wzrosty. Zdołał on dotrzeć aż do 1,4138. Najbliższe poziomy oporu w notowaniach tej pary walutowej usytuowane są na 1,4140 oraz 1,4180 (szczyty z 10 i 11 czerwca). Istotne poziomy wsparcia są dość znacznie oddalone, jako mniej ważne można wskazać 1,4060. Zwyżkę kursu EUR/USD w pewnym stopniu można tłumaczyć oczekiwaniami inwestorów na dzisiejszy komentarz Federalnego Komitetu Otwartego do decyzji w sprawie stóp procentowych. FOMC oprócz tego, że pozostawi koszt pieniądza na niezmienionym poziomie, prawdopodobnie wskaże, że nie zmieni go przynajmniej do końca bieżącego roku. Jeszcze w minionym tygodniu rynek oceniał szanse na podwyżkę stóp procentowych w USA na około 70%, obecnie zbliżone są one do 50%. Komunikat FOMC zostanie przedstawiony o godz. 20.15. Jego publikacja będzie się z pewnością wiązać ze wzrostem zmienności w notowaniach EUR/USD. Reakcję kursu tej pary walutowej może wywołać również odczyt danych z
USA na temat zamówień na dobra trwałego użytku w maju (będzie miał on miejsce o godz. 14.30) oraz odnośnie sprzedaży domów na rynku pierwotnym (godz. 16.00).
Podobnie jak w przypadku kursu EUR/USD, dynamiczną zwyżkę obserwowaliśmy również w notowaniach GBP/USD. Po kilku nieudanych próbach pokonania istotnego wsparcia na poziomie 1,6200 kurs tej pary walutowej wzrósł aż do 1,6570. Tym samym istotnie zbliżył się do kilkumiesięcznych szczytów (usytuowanych ponad 1,6600). Maksima te powinny przynajmniej chwilowo hamować aprecjację funta względem dolara.
Joanna Pluta
Tomasz Regulski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Źródło artykułu:TMS Brokers
walutyzłotyeuro
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)