Dziś szczyt G20
Agenda rozpoczynającego się dzisiaj w Pitsburgu spotkania grup państw G20 nie koncentruje się wyłącznie na koordynacji procesu naprawy globalnego systemu finansowego.
24.09.2009 10:04
Od ostatniego spotkania przywódców państw należących do Grupy G20, dzięki skoordynowanym działaniom banków centralnych i rządów, gospodarka światowa przestała kurczyć się w zastraszającym tempie, ale problemy branży finansowej pozostają bez rozwiązania. Oprócz dyskusji na temat maksymalnej wysokości wynagrodzeń kadry zarządzającej banków, głowy państw wytwarzających ok. 85 proc. światowego PKB będą poruszać m.in. kwestie równowagi w handlu zagranicznym, kondycji dolara, ale także powstrzymanie efektu cieplarnianego, a tak szerokie spektrum zagadnień sugeruje, że należy oczekiwać wielu wiążących postanowień po szczycie G20.
Światowe banki centralne wysyłają inwestorom sprzeczne sygnały - Bank Kanady czy Bank Norwegii gotowe są już do podnoszenia stóp procentowych, podczas gdy amerykański bank wydłuża (do marca) program wykupu toksycznych aktywów i zapowiada utrzymanie kosztu pieniądza na najniższych poziomach w historii przez dłuższy czas.
Spośród danych makroekonomicznych, które poznamy w czwartek warto zwrócić uwagę na kondycję amerykańskiego rynku pracy (ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych składanych po raz pierwszy utrzyma się według ekonomistów na poziomie sprzed tygodnia) oraz rynku nieruchomości (eksperci spodziewają się kontynuacji ożywienia na rynku wtórnym).
W środę na Wall Street inwestorzy po zapoznaniu się z decyzją FOMC przystąpili do wyprzedaży akcji - główne indeksy spadły o ok. 1 proc., a dolar zaczął nieznacznie odrabiać wcześniejsze straty. W czwartek na GPW sesja rozpoczęła się od spadku WIG20 o ponad 1 proc.
Łukasz Wróbel Open Finance