Trwa ładowanie...
euro
26-05-2009 09:52

Dzisiaj dane o sprzedaży detalicznej z Polski

Wczorajsza sesja na rynku złotego upłynęła pod znakiem niewielkiej zmienności. Notowania EUR/PLN nie wychodziły praktycznie poza przedział 4,3860 – 4,4200, USD/PLN pozostawał natomiast pomiędzy wartościami 3,1300 i 3,1660.

Dzisiaj dane o sprzedaży detalicznej z PolskiŹródło: TMS Brokers
d3pqmf3
d3pqmf3

Mała zmienność była spowodowana niższą aktywnością inwestorów na rynku ze względu na święto i dzień wolny w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od osłabienia polskiej waluty – ok. godziny 9.00 kursy euro oraz dolara względem złotego kształtowały się na poziomach odpowiednio: 4,4350 i 3,1800. Wraz ze złotym na wartości traci też forint węgierski, lekko zniżkuje również korona czeska. Osłabienie walut regionu jest najprawdopodobniej wynikiem wzrostu awersji do ryzyka po nasileniu się obaw o kondycję niemieckiego sektora bankowego. Nie bez znaczenia pozostają również niepokoje wokół kolejnych prób nuklearnych, jakie może przeprowadzić Korea Północna. Wszystkie czynniki zwiększające ryzyko inwestycyjne powodują odwrót uczestników rynku w kierunku bezpieczniejszych aktywów i wyprzedaż papierów wartościowych związanych z szeroko pojętym regionem rynków wschodzących. Wzrost awersji do ryzyka odzwierciedlają również spadające notowania eurodolara – wartość większości walut naszego regionu jest z kolei dodatnio skorelowana z kursem EUR/USD, jego zniżka zatem wspiera deprecjację złotego, forinta czy korony. Wobec siły wpływu
czynników globalnych na notowania złotego, dzisiejsze odczyty makro z kraju powinny przejść bez większego echa. O godz. 10.00 na rynek napłyną dane dotyczące sprzedaży detalicznej oraz stopy bezrobocia w kwietniu. Oczekuje się, iż sprzedaż w minionym miesiącu wzrosła o 0,1% r/r, a bezrobocie pozostało na niezmienionym poziomie 11,2%.
Podczas wczorajszej sesji, ze względu na nieobecność inwestorów z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, na światowych rynkach panowała dość niska zmienność. Kurs EUR/USD konsolidował się w pobliżu poziomu 1,4000. Podczas dzisiejszych notowań w Azji przebywał on poniżej wskazanej wartości, swe minima notując na poziomie 1,3945. O godzinie 8.00 z Niemiec został przedstawiony indeks GfK, mierzący nastroje wśród konsumentów oraz drugi odczyt dynamiki PKB w I kw. 2009 r. Dane te okazały się zgodne z oczekiwaniami (a w przypadku PKB również ze wstępnymi szacunkami), w związku z czym nie miały wpływu na rynek walutowy.
Początek dzisiejszej sesji europejskiej przyniósł zniżkę kursu EUR/USD do poziomu 1,3934. Najbliższe istotne wsparcie w notowaniach tej pary walutowej to 1,3900. W kolejnych godzinach z Eurolandu poznamy szacunki salda na rachunku obrotów bieżących oraz zamówień w przemyśle w marcu. Dane te z uwagi na to, że dotyczą dość odległego okresu, zwykle nie wywołują reakcji rynku walutowego. Tak też będzie prawdopodobnie i tym razem. Nieco większy wpływ na notowania walut może mieć publikacja indeksu zaufania amerykańskich konsumentów sporządzanego przez Conference Board, która została zaplanowana na godz. 16.00. Prognozy zakładają dalszy wzrost tego wskaźnika. Bardzo silną zwyżkę odnotował on w poprzednim okresie, wobec czego tym razem o większy wzrost może być dość trudno. Ewentualny gorszy od oczekiwań odczyt prawdopodobnie doprowadzi do pogorszenia nastrojów na rynkach, co może dać impuls do dalszej zniżki kursu EUR/USD (mimo obserwowanego w ostatnim czasie osłabienia dodatniej korelacji pomiędzy notowaniami tej
pary walutowej a nastrojami na giełdach)
.
Joanna Pluta
Tomasz Regulski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d3pqmf3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pqmf3