Trwa ładowanie...
ebc
09-12-2015 14:16

EBC nie będzie skupować więcej obligacji? Euro mocniejsze

Zobacz, jak wygląda relacja wspólnej waluty do dolara i złotego.

EBC nie będzie skupować więcej obligacji? Euro mocniejszeFot: Jacek Bereźnicki
d452621
d452621

Euro zyskuje w środę względem większości najważniejszych walut. Wyjątkiem jest złoty. Większe ruchy na rynku wywołały wypowiedzi jednego z bankierów o EBC.

Ewald Nowotny (szef Banku Austrii) daje do zrozumienia, że zeszłotygodniowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego była właściwa i EBC nie powinien ulegać presji rynków finansowych.

Przypomnijmy, że wbrew oczekiwaniom, bank nie zdecydował się na zwiększenie miesięcznych zakupów obligacji rządowych. Wciąż wynoszą one 60 mld euro. Rynek oczekiwał 70-75 mld euro.

- Słowa Nowotnego sugerują pewną zmianę w myśleniu EBC, a która sprowadza się do tego, że maleją szanse na zwiększenie miesięcznej skali programu QE podczas ewentualnej rewizji w marcu - komentuje słowa bankiera Marek Rogalski, analityk DM BOŚ. - Warto też zaznaczyć, że tego podejścia mogą nie zmienić ponownie spadające ceny surowców, o ile nie zacznie to negatywnie wpływać na inflację.

d452621

Efektem wypowiedzi Nawotnego jest zwyżka euro, które zyskuje dzisiaj wobec większości walut. Kurs eurodolara powoli dobija do poziomu 1,095. Jednym z wyjątków był do południa złoty.

Obserwuj bieżące notowania euro

- Złoty jest rano lekko mocniejszy, bo w stosunku do dnia wczorajszego nieco poprawiły się nastroje na rynkach globalnych - tłumaczy Marcin Kiepas, analityk Admiral Markets. - Niestety perspektywy dla niego na końcówkę roku, zarówno te oceniane przez pryzmat czynników fundamentalnych, jak i sytuacji na wykresach poszczególnych polskich par, nie są zbyt ciekawe.

d452621
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d452621