Trwa ładowanie...
d15jadk

EBC nie zmieni polityki monetarnej w najbliższym czasie - Goldman Sachs (opinia)

19.06. Warszawa (PAP) - Wobec oczekiwanego w drugiej połowie roku ożywienia gospodarczego w strefie euro oraz braku istotnej presji deflacyjnej nie należy się spodziewać zmian w...

d15jadk
d15jadk

19.06. Warszawa (PAP) - Wobec oczekiwanego w drugiej połowie roku ożywienia gospodarczego w strefie euro oraz braku istotnej presji deflacyjnej nie należy się spodziewać zmian w polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego w najbliższym czasie - oceniają analitycy Goldman Sachs.

"Oczekujemy stabilizacji w gospodarce strefy euro oraz braku istotnej presji deflacyjnej - to powinno przełożyć na stopy procentowe bez zmian. Gdyby EBC zdecydował się na obniżenie stopy depozytowej do negatywnego poziomu, w krótkim okresie euro mogłyby ulec ostrej aprecjacji do poziomów istotnie wyższych niż obecnie" - napisali analitycy Goldman Sachs w raporcie.

Rosnące wynagrodzenia w Niemczech powinny ograniczać presję deflacyjną w strefie euro - wskazują.

"W dłuższym okresie spodziewamy się, że dezinflacyjny wpływ słabszego wzrostu w Hiszpanii zostanie zrekompensowany przez silniejszą dynamikę niemieckiej gospodarki, gdzie na rynku pracy istnieją niedobory. Wynagrodzenie w Niemczech rośnie szybciej niż w innych krajach strefy euro. Wcześniej jednak długi okres moderacji wynagrodzeń z pierwszej dekady istnienia unii walutowej doprowadziły do wzrostu marż korporacji tworząc bufor, który teraz może zabsorbować wyższe koszty pracy. W miarę jak udział wynagrodzeń w dochodzie narodowym Niemczech będzie wzrastał, bufor ten będzie się zmniejszał, a powstająca w rezultacie inflacja będzie stabilizowała średnie ceny w strefie euro" - napisali.

d15jadk

"Można się zatem spodziewać długiego czasu z inflacją na poziomach poniżej zakładanych przez EBC. Ryzyko bardziej uciążliwej deflacji w perspektywie całej unii walutowej wydaje się jednocześnie ograniczone" - dodali.

Gospodarka strefy euro powinna przejść w fazę powolnego ożywienia w drugiej połowie roku na co wskazują poprawiające się w kwietniu i maju indeksy PMI.

"Nasze prognozy dla gospodarki strefy euro pozostają zgodne konsensusem rynkowym. Spodziewamy się, że dane za drugi kwartał wskażą na utrzymującą się recesję (spodziewamy się spadku PKB o 0,1 proc. kdk). W drugiej połowie roku aktywność gospodarcza powinna ulec stabilizacji, mniejsze powinny być bowiem obciążenia związane z konsolidacją fiskalną oraz pomagać powinien rosnący popyt w światowej gospodarce. W dłuższym okresie, tempo ożywienia w strefie euro będzie wciąż anemiczne, istotne będą tutaj dostosowania strukturalne zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym. Proces dewelarowania gospodarki oraz efekty oszczędności budżetowych będą jeszcze długo ograniczały popyt" - napisali. (PAP)

wst/ ana/

d15jadk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15jadk