Trwa ładowanie...
d2b7asr

EBC rozważał obniżkę stóp proc. w czwartek - Draghi

05.09. Frankfurt (PAP/int.) - Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi ocenił w czwartek, że dalsza poprawa w gospodarce strefy euro powinna być kontynuowana w kolejnych...

d2b7asr
d2b7asr

05.09. Frankfurt (PAP/int.) - Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi ocenił w czwartek, że dalsza poprawa w gospodarce strefy euro powinna być kontynuowana w kolejnych miesiącach tego roku. Draghi powiedział również, że EBC będzie utrzymywał politykę, której zadaniem jest wsparcie ożywienia gospodarczego i dodał, że EBC rozważał w czwartek obniżkę stóp proc.

"Nasz scenariusz bazowy zakłada powolną poprawę w gospodarce strefy euro. Lepsze warunki na rynkach finansowych pomału przekładają się na realną gospodarkę" - powiedział Mario Draghi na konferencji prasowej po zakończeniu czwartkowego posiedzenia EBC.

EBC podniósł prognozę dynamiki PKB w tym roku z minus 0,6 proc. do minus 0,4. EBC obniżył jednak przyszłoroczne oczekiwania. Bank spodziewa się obecnie wzrostu w gospodarce strefy euro w 2014 r. o 1,0 proc. wobec poprzednio zakładanego 1,1 proc.

Prezes EBC powiedział, że wciąż istnieje ryzyko pogorszenia się sytuacji w gospodarce strefy euro. Draghi dodał jednocześnie jednak, że w polityce monetarnej EBC będzie utrzymywane akomodacyjne nastawienie tak długo jak to będzie konieczne, zgodnie z projekcją wysokości stóp proc. w strefie euro ogłoszonej w lipcu.

d2b7asr

Po lipcowym posiedzeniu Rady EBC Draghi poinformował, że Europejski Bank Centralny zamierza utrzymywać stopy procentowe w strefie euro na obecnych poziomach lub niższych przez "wydłużony okres czasu".

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego dyskutowała możliwość obniżenia stóp proc. na czwartkowym posiedzeniu - poinformował Draghi.

Rada Prezesów EBC pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,5 proc. EBC obniżył stopę kredytu refinansowego o 25 pkt. bazowych w maju. Stopa oprocentowania depozytów wynosi nadal 0,0 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Oczekiwania inflacyjne w strefie euro są mocno zakotwiczone na poziomach zgodnych z celem EBC zakładającym utrzymywanie stopy inflacji poniżej, ale blisko poziomu 2 proc. - powiedział prezes EBC. (PAP)

wst/ jtt/

d2b7asr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b7asr