Trwa ładowanie...
d1m2yrb

EBC w '13 nie obniży stóp proc., chyba, że EUR znacznie by się umocnił - GS (opinia)

04.01. Warszawa (PAP) - Europejski Bank Centralny w 2013 r. nie obniży stóp procentowych, ale możliwe są niestandardowe działania banku - prognozuje bank Goldman Sachs. Ekonomiści...

Share
d1m2yrb

04.01. Warszawa (PAP) - Europejski Bank Centralny w 2013 r. nie obniży stóp procentowych, ale możliwe są niestandardowe działania banku - prognozuje bank Goldman Sachs. Ekonomiści banku zaznaczają, że znaczne umocnienie euro do dolara, które jest mało prawdopodobne, mogłoby skłonić EBC do obniżek stóp.

"Prognozujemy stabilizację aktywności gospodarczej w strefie euro w 2013 r. oraz osiągnięcie przez inflację HICP poziomów zgodnych z definicją stabilności cen EBC. W tym kontekście przewidujemy, że stopy procentowe EBC nie zmienią się, choć dalsze (i zapewne bardziej ukierunkowane) niestandardowe działania są możliwe" - napisano w raporcie.

"Gdyby EBC miał obniżyć stopy, to najprawdopodobniej w wyniku znacznej aprecjacji euro. Nasza prognoza kursu walutowego, wskazująca EURUSD w perspektywie 12 miesięcy na poziomie 1,4, wskazuje, że to mało prawdopodobne" - dodano.

d1m2yrb

GS spodziewa się, że po spadkach w I połowie roku, wzrost PKB w strefie euro wyniesie 0,1 proc. kdk w III kw. i 0,2 proc. kdk w IV kw.

Ekonomiści banku spodziewają się również zmniejszenia się nierównowag wewnątrz strefy euro, "pomimo braku dywergencji między inflacją w poszczególnych państwach strefy euro".

Goldman Sachs spodziewa się, że Hiszpania poprosi o pomoc w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilności, aktywując tym samym program OMT Europejskiego Banku Centralnego. Jak zaznaczono w raporcie, "nie jest pewne kiedy to nastąpi, a polityczna niechęć do podążania tą drogą jest jasna, zarówno w Hiszpanii jak i w Niemczech".(PAP)

fdu/ jtt/

d1m2yrb

Podziel się opinią

Share
d1m2yrb
d1m2yrb