EBC zatrzęsie rynkami
To że dzisiejsze posiedzenie EBC jest ważne, nie ulega wątpliwości. Problemem jest to, że nikt nie wie, czego się po nim tak naprawdę spodziewać. Sądząc po zachowaniu rynków ,tendencja spadkowa dominuje. Pozostaje zawsze pytanie, jak bardzo. Jedno jest pewne, nie istnieje obecnie scenariusz pełnego spokoju na rynkach.
05.06.2014 | aktual.: 05.06.2014 11:10
Dzisiaj odbędzie się prawdopodobnie najważniejsze posiedzenie EBC w tym roku. Wedle zapowiedzi samego Banku na ostatnim posiedzeniu ma dojść do kolejnej redukcji stóp procentowych w strefie euro. Patrząc po wczorajszych ruchach na rynku, gdzie wszystkie pary złotowe ustanawiały wielomiesięczne minima, inwestorzy są zgodni co do tego, że Bank obniży stopy procentowe. Nie są natomiast zgodni, co do tego, w jaki sposób zostanie ta operacja przeprowadzona. Jedną z hipotez jest odejście od obniżek o pełne 0,25% na rzecz znanych chociażby z Węgier ruchów po 0,1%. Dzięki takiej zmianie EBC pozostawi sobie miejsce na przyszłość na kolejne decyzje.
Dodatkowym tematem ważnym dla rynków oprócz samych stóp procentowych jest to, czy decyzji będzie towarzyszył program luzowania ilościowego. Wielu obserwatorów uważa, że oprócz niższych stóp na rynek trafi dodatkowo partia jeszcze tańszego kapitału. Warto w tym momencie zwrócić uwagę na motywację stojącą za tą decyzją. EBC nie walczy jak większość banków centralnych z inflacją, zajął się natomiast stymulowaniem wzrostu gospodarczego w strefie euro. Pamiętać należy, że tani kapitał ma większą skłonność do ryzyka, zatem może się okazać, że w przypadku pogorszenia się sytuacji na rynkach globalnych, czego oczywiście nie można wykluczyć tworzymy właśnie w Europie gigantyczną bańkę spekulacyjną. Samo założenie, że problemem gospodarek UE jest brak taniego kredytu a nie przerost biurokracji i regulacji niekoniecznie podatkowych, jest bardzo odważne, jednakże to czas pokaże, jak skuteczna jest to droga.
Jak zareagują rynki na dzisiejszą decyzję o obniżce stóp procentowych? Ostatnie tygodnie to osłabienie się euro względem złotego o około 2%, a względem dolara o niemal 3%. Należy zwrócić uwagę, że większość obecnej decyzji jest już zawarta w cenach. W rezultacie, gdyby EBC zdecydował się na symboliczną obniżkę o 0,05-0,1%, nie wprowadzając dodatkowo żadnego programu stymulowania gospodarczego, możemy zobaczyć gwałtowną korektę ostatnich ruchów na rynkach.
Dziś warto monitorować:
10:30 - Wielka Brytania - Indeks PMI dla Usług,
11:00 - strefa euro - zrewidowany PKB,
14:30 - USA - raport ADP o zatrudnieniu,
14:30 - USA - bilans handlu zagranicznego.
Wszystkie te dane należy rozpatrywać przez pryzmat jutrzejszej decyzji EBC. Rynki oczekują obniżki stóp procentowych w strefie euro lub programu luzowania ilościowego. Gdyby do takiej decyzji doszło, nie powinno zaszkodzić to złotówce. Gdyby z kolei wstrzymano się z decyzją, możemy szybko powrócić na poziomy sprzed dwóch tygodni.
EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 05.03.2014 do 05.06.2014
Kurs EUR/PLN utworzył kanał spadkowy. W przypadku ruchu powrotnego w górę, ograniczenie formacji znajduje się obecnie w okolicach 4,1850. Kolejny opór znajduje się na 4,2150, czyli maksimum ostatniego ruchu. Kurs przebił w zeszłym tygodniu ważne minima ostatnich miesięcy na 4,1500 a następnie 4,1300. Najbliższym wsparciem jest poziom 4,1150.
CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 05.03.2014 do 05.06.2014
Kurs przez ostatnie tygodnie porusza się w trendzie spadkowym, przy czym ostatnie dni to przebicie ważnego pułapu 3,4000 czyli minimów kwietnia. Poziom ten został przełamany w zeszłym tygodniu i z technicznego punktu widzenia nie zanosi się, by był to koniec tego ruchu. Najbliższym oporem jest wspomniany już 3,4000, czyli linia łącząca maksima ostatnich miesięcy. Frank podobnie jak euro jest najtańszy od stycznia tego roku.
USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 05.03.2014 do 05.06.2014
Kurs USD/PLN porusza się ostatnimi miesiącami w wąskim zakresie 3,0000-3,0650, w ostatnich tygodniach tworząc kanał wzrostowy, z którego doszło do wybicia w dół. Obecnie najbliższym oporem jest 3,0550, czyli maksimum ostatniego kanału wzrostowego, a po jego przebiciu można spodziewać się ruchu w okolice wspomnianego 3,0650. Wsparciem jest 3,0300 czyli ostatnie ważne minima lokalne, a po jego przebiciu poziom 3,0000, czyli minima kwietnia.
GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 05.03.2014 do 05.06.2014
Pod koniec marca kurs GBP/PLN utworzył trend o nachyleniu wzrostowym i pozostawał w nim jeszcze na początku tygodnia. Po silnych ruchach w dół kurs opuścił kanał wzrostowy. Następnym wsparciem po wybiciu będzie poziom 5,0600. Najbliższym oporem jest obecnie 5,1200, czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.
Maciej Przygórzewski – Senior FX Dealer w Internetowykantor.pl
Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.
_ Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. _