Trwa ładowanie...
d2yrwc7
04-03-2016 15:48

EBI i BGK mają umowę na 125 mln euro na inwestycje infrastrukturalne i MSP

Warszawa, 04.03.2016 (ISBnews) - Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisały porozumienie o współpracy, w którym wyznaczono ramy wspólnych działań w kontekście Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego (EIAH). Banki zawarły też umowę kredytową na kwotę 125 mln euro, która zostanie przeznaczona na finansowanie inwestycji infrastrukturalnych o niewielkiej skali oraz inwestycji podejmowanych przez małe i średnie polskie przedsiębiorstwa, podał BGK. 

d2yrwc7
d2yrwc7

W ramach umowy kredytowej wysokości 125 mln euro za pośrednictwem BGK zostaną sfinansowane projekty inwestycyjne o małej i średniej skali. Będą je realizować podmioty z sektora publicznego i prywatnego w całej Polsce w takich dziedzinach gospodarki, jak przemysł, turystyka, usługi, infrastruktura, energetyka, ochrona środowiska, ochrona zdrowia i edukacja. Projekty te przyczynią się m.in. do powstania nowych miejsc pracy i zwiększenia konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw.

"Korzystne warunki kredytu EBI (oprocentowanie, długi okres zapadalności) dla BGK pozwolą obniżyć koszty finansowania i uatrakcyjnić warunki proponowane beneficjentom docelowym, czyli przedsiębiorcom. Do przedsiębiorców BGK skieruje też znaczną część oferowanej przez EBI finansowej wartości dodanej" - czytamy w komunikacie.

Z kolei porozumienie inicjuje współpracę między instytucjami w kontekście Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego (EIAH). W ten sposób bank BGK potwierdził, że jest gotowy - wspólnie z EBI i Komisją Europejską - do uczestnictwa w programach wymiany wiedzy i najlepszych praktyk w określonych obszarach specjalizacji objętych działalnością EIAH.

"Cieszymy się ze współpracy z BGK w ramach kolejnej ważnej inicjatywy europejskiej w Polsce - Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego, oferującego kompleksowe usługi doradztwa i pomocy technicznej, które mają wzmocnić środowisko inwestycyjne i biznesowe w Europie. Ten nowy obszar współpracy zacieśnia naszą znakomitą, partnerską relację, obejmującą wspólne finansowanie strategicznych inwestycji drogowych, programów budownictwa socjalnego, wsparcia dla infrastruktury oraz małych firm w Polsce. Podpisana właśnie umowa kredytowa na 125 mln euro jest kolejnym etapem tej współpracy" - powiedział wiceprezes EBI odpowiedzialny za działalność EBI w Polsce László Baranyay, cytowany w komunikacie.

d2yrwc7

Europejskie Centrum Doradztwa Inwestycyjnego jest jedną z części Planu Inwestycyjnego dla Europy, tzw. Planu Junckera. To inicjatywa Komisji Europejskiej i EBI, której celem jest pobudzenie inwestycji w projekty strategiczne w całej Europie i skierowanie kapitału finansowego do realnej gospodarki.

BGK podał, że Centrum Doradztwa ma wzmocnić europejskie środowisko inwestycyjne i biznesowe poprzez zwiększenie możliwości technicznych i finansowych organów administracji publicznej i przedsiębiorstw prywatnych w państwach członkowskich w zakresie identyfikacji, określania priorytetów, przygotowywania, strukturyzowania, łączenia i realizacji projektów strategicznych.

Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej. W roku 2015 kwota finansowania ze środków EBI w Polsce wyniosła 5,54 mld euro.

BGK jest jedynym państwowym bankiem rozwoju w Polsce. Inicjuje i wdraża programy na rzecz wzrostu gospodarczego w Polsce. Stanowi centrum kompetencji w finansowaniu projektów infrastrukturalnych, eksportowych, spółek komunalnych oraz samorządu lokalnego. Bank rozwija systemy poręczeń i gwarancji mających na celu rozwój przedsiębiorczości.

(ISBnews)

d2yrwc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yrwc7