Trwa ładowanie...
dmcdg6f

EKF: w Polsce potrzebny kompleksowy system wsparcia innowacji

W Polsce jest potrzebny kompleksowy i prosty system wsparcia innowacji, m.in. wprowadzenie wyspecjalizowanych sądów ds. własności intelektualnej i wyższych ulg na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych - ocenili uczestnicy debaty w Sopocie na temat pozyskiwania i rozwijania innowacji.

Share
dmcdg6f

Podczas środowej debaty na temat pozyskiwania, wdrażania i rozwijania innowacji w czasie VI Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie dyrektor w Grupie Zarządzania Innowacjami EY, Bartosz Niedźwiedzki przyznał, że działalność badawczo-rozwojowa czy innowacyjna w Polsce jest już wspierana, ale potrzebny jest kompleksowy, dostępny i przejrzysty system wsparcia.

Podał, że np. wprowadzono ulgę na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, chociaż, jak zaznaczył, daje ona bardzo niewielkie korzyści. Przyznał, że przedstawiciele rządu zapowiadają zwiększenie tej ulgi.

Partner Zarządzający Kancelarii Baker & McKenzie, Marek Rosiński uważa, że istotnym elementem wsparcia i ochrony innowacyjności byłoby wprowadzenie wyspecjalizowanych sądów do spraw własności intelektualnej. Wyjaśnił, że umożliwiłoby to jednolite i sprawne orzecznictwo sądów w sprawach, które wymagają fachowej wiedzy w zakresie technologii lub warunków i praktyk rynkowych.

"Dzięki szybkim i przewidywalnym rozstrzygnięciom sądów zwiększa się zaufanie i bezpieczeństwo inwestycji" - argumentował."Bez ochrony własności intelektualnej, bez tworzenia świadomości, że ktoś narusza te prawa, jeszcze trudniej będzie pozyskiwać czy namawiać kogokolwiek na inwestowanie w tak ryzykowne przedsięwzięcia" - tłumaczył.

dmcdg6f

Zaznaczył, że w tej chwili spory w zakresie praw własności intelektualnej rozpatrują sądy powszechne i pod tym względem Polska bardzo odbiega od standardów europejskich i światowych. Podał, że amerykański urząd patentowy zrobił badania w 90 krajach, z których tylko w dwóch nie funkcjonują wyspecjalizowane sądy dot. własności intelektualnej. "Jest to bardzo ważny element i w prosty sposób można go wprowadzić krótkim rozporządzeniem, które utworzy wydziały w kilku wybranych sądach w Polsce i to już istotnie poprawiłoby sytuację" - argumentował.

Partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, Jerzy Kalinowski podał, że wśród 20 największych pod względem przychodów polskich firm, kilkanaście jest tzw. strategicznych, w których skarb państwa jest akcjonariuszem determinującym sposób działania tych spółek. "Jeśli jesteś właścicielem, to bądź właścicielem inteligentnym, idź do zarządów i powiedz: zróbcie w ramach swoich działań strategię innowacyjności, wdrażajcie nowe systemy zarządzania, budujcie kulturę proinnowacyjną, bo to jest droga do sukcesu" - mówił Kalinowski.

Główny Ekonomista PKN ORLEN S.A., Adam Czyżewski zgadza się z opinią, że duże korporacje powinny być włączone w tworzenie innowacji. "Jeśli duże firmy nie włączą się, to proces tworzenia innowacji w kraju będzie przebiegał wolniej, dłużej i w przypadkowy sposób" - argumentował.

"W przypadku polskich korporacji, gdzie właścicielem jest skarb państwa, nie da się tego zrobić bez misji rozwojowej państwa tzn. bez przyzwolenia na to, żeby inwestować w tego rodzaju działalność" - podkreślił. Rosiński nie ma wątpliwości, że "esencją innowacyjności są startupy".

dmcdg6f

Szefowa działu Google for Work na Polskę, Czechy i Słowację, Magdalena Dziewguć podała, że w Polsce jest ok. 2,5 tys. startupów, z których połowa prowadzi działalność w sektorze technologii. Co trzeci z polskich startupów rośnie w tempie 50 proc. rocznie i oferuje produkty innowacyjne w skali globalnej.

Przyznała, że w porównaniu z liczbą inżynierów "produkowanych" w polskim systemie edukacyjnym, liczba startupów jest bardzo mała. Zwróciła uwagę, że wyzwaniem jest spowodowanie, aby młodzi, zdolni, utalentowani ludzie nie szukali bezpiecznego etatu, ale myśleli o stworzeniu firmy, która ma szanse na rynku globalnym.

Zauważyła, że wszyscy mamy dużo do zrobienia w obszarze komunikacji i zachęcania do podejmowania ryzyka. "Zamiast naszym dzieciom doradzać bezpieczną pracę, szukania miejsca w korporacji powinniśmy popychać ich do tego, żeby rozpoczęli od założenia własnej firmy, po pierwszej porażce zachęcić do założenia drugiej i wspierać ich przy trzeciej porażce, a spowoduje to, że za piątym razem im się uda i stworzą globalną organizację" - tłumaczyła.

Przemysław Paczos z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zwrócił uwagę, że "nasz rachityczny rynek Venture Capital (VC) nie jest w stanie zapewnić wynajdywania i finansowania startupów". Podał, że Fundusze VC rocznie analizują ok. 1-1,5 tys. projektów, z których inwestują w ok. 20.

dmcdg6f

Podkreślił, że "naprawdę nie rozruszamy środowiska startupowego w naszym kraju, póki branża VC się nie wzmocni".

Podał, że wg. NCBR, w Polsce największy potencjał stanowią "super pomysły". "Mamy pomysłodawców ze środowisk akademickich, przedsiębiorców, którzy mają pomysły na dobre firmy startupowe" - argumentował. Zauważył jednak, że "mamy duże ambicje, ale trzeba mierzyć siły na zamiary; nigdy nie będziemy drugą silicon valley (ang. dolina krzemowa), drugim Izraelem natomiast lokalnym ośrodkiem w Europie środkowo-wschodniej możemy być".

Środa jest ostatnim dniem VI Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie; konferencja została zorganizowana przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, PKN ORLEN, Giełdę Papierów Wartościowych, Bank Pekao oraz NDI. Polska Agencja Prasowa jest partnerem medialnym wydarzenia.

dmcdg6f

Podziel się opinią

Share
dmcdg6f
dmcdg6f