Ekolodzy protestują, a my tracimy pieniądze

Tereny Natura 2000 zajmują w Polsce ponad 20 proc. powierzchni kraju. To oznacza, że praktycznie każda inwestycja zagrożona jest atakami ekologów. Opóźniane są m.in. tak ważne inwestycje jak zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz.

Ekolodzy protestują, a my tracimy pieniądze
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

17.11.2010 | aktual.: 17.11.2010 08:43

Tereny Natura 2000 zajmują w Polsce ponad 20 proc. powierzchni kraju. Oznacza to, że praktycznie każda inwestycja zagrożona jest atakami ekologów. Nieważne, czy

A terenów Natura 2000 może być jeszcze więcej. Polska na wniosek Komisji Europejskiej uzupełniła ostatnie dane niezbędne do wyznaczania cennych przyrodniczo terenów - donosi Rzeczpospolita.
Tymczasem na tych terenach prowadzone są wielkie inwestycje, wielu z nich po prostu nie da się wyznaczyć w miejscu niechronionym. Jak twierdzi, na łamach gazety, Ireneusz Ankiersztejn z firmy doradczo-projektowej Hydroprojekt, cokolwiek się robi trudno nie natrafić na tereny chronione!

W sumie ekolodzy domagają się uchylenia decyzji dotyczące kilkudziesięciu dużych projektów! A to gigantyczny problem. Po pierwsze - jak w przypadku Raciborza - cierpią ludzie. Po drugie pieniądze na te ważne inwestycje mogą przepaść, ponieważ samorządy mają określony czas na wykorzystanie unijnych pieniędzy.

Urzędy zasypywane są wnioskami dotyczącymi uzgodnień inwestycji na terenach Natura 2000. „Rzeczpospolita” informuje, że w całym kraju prowadzonych jest ponad pół tysiąca takich spraw! Wśród zagrożonych inwestycji jest wiele niezbędnych dla rozwoju kraju i regionów.

Przez ekologów może nie powstać m.in. lotnisko dla Białegostoku koło Tykocina. Inwestycja za ponad 500 mln zł już nazywana jest drugą Rospudą. Pomimo ważnego pozwolenia i trwającej budowy zagrożone jest również drugie lotnisko dla stolicy w podwarszawskim Modlinie, ekolodzy wciąż liczą, że uda im się zatrzymać budowę.

Kolejne zagrożone inwestycje budowane na terenach Natura 2000 to m.in. południowa obwodnica Warszawy, hydroelektrownia koło Włocławka, wspomniany wcześniej zbiornik przeciwpowodziowy, trasa S19 z południa na północ kraju, część ważnej trasy S3, lotnisko w Świdniku, i wiele innych. W sumie planowane inwestycje na terenach Natura 2000 warte blisko 9 mld zł. Duża część tej sumy miała pochodzić z UE, jednak jeśli nie będą wykonane w odpowiednim terminie pieniądze przepadną.

jk -wp.pl / Rzeczpospolita

ekolodzypieniądzeekologia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)