Ekologiczna niedziela ws. czystej wody w Polsce
Klub Gaja oraz Fundacja Nasza Ziemia będą w niedzielę zwracały uwagę Polaków na problem zanieczyszczenia wód w naszym kraju. Chętni będą mogli wziąć udział w "skoku do wody", grach, zabawach czy rejsie ekologicznym.
12.07.2014 08:25
Paweł Grzybowski z Klubu Gaja zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że dla osób chcących zamanifestować poparcie dla czystych rzek w Polsce, szczególnym momentem będzie niedzielne popołudnie. O godz. 15 w ekolodzy jako zwolennicy czystych rzek i potoków w Polsce wykonają "Big Jump", czyli wielki skok do wody.
"Jest to symboliczne wydarzenie. Chcemy zamanifestować, że wszystkim nam zależy na czystych rzekach" - dodał. Ekolodzy zachęcają aby o godz. 15 wejść bądź zamoczyć ręce czy nogi w wodach rzek, stawów, czy jezior. Przypomniał, że Big Jump organizowany jest w całej Europie od 2005 roku. Ekolog zwrócił uwagę, że szczególnie ważny będzie rok 2015, ponieważ zgodnie z unijną Ramową Dyrektywą Wodną od tego roku we wszystkich krajach członkowskich wody powierzchniowe powinny uzyskać dobry stan ekologiczny.
Grzybowski poinformował, że największa akcja związana z Big Jump, będzie się odbywała w godz. 12-15 w Warszawie na plaży nad Wisłą przy Płycie Desantu. Zapewnił, że na odwiedzających, szczególnie najmłodszych, czeka wiele atrakcji, w tym gry i zabawy, takie jak wodne koło fortuny, darmowe rejsy łodziami, czy eko-dizajn. Rozdawane mają być także pamiątkowe koszulki i czapki. Oprócz chętnych i ekologów w skoku do wody ma wziąć udział także m.in. minister środowiska Maciej Grabowski oraz przedstawiciele stołecznych władz miejskich.
Big Jump organizowany będzie również w blisko 25 miejscach w kraju m.in.: w Siedlcach nad rzeką Muchawką, w Lublinie nad rzeką Bystrzycą, w Helu nad Bałtykiem, w Kołobrzegu czy Poznaniu.
W trosce o czystą wodę w weekend będą także aktywni ekolodzy z Fundacji Nasza Ziemia. W niedzielę z Ekomariny w Węgorzewie wystartuje pierwszy ekologiczny rejs szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. Załoga jachtu oznakowana symbolami akcji Sprzątania Świata będzie prowadziła działania edukacyjne i informacyjne, aby zachęcić turystów do działań sprzyjających ochronie środowiska.
Fundacja Nasza Ziemia przypomina, że Mazury są jednym z cudów przyrodniczych Polski i Świata. W specjalnym plebiscycie Mazury znalazły się w 14-stce Cudów Natury, wyprzedzając m.in. Wielki Kanion Kolorado i Skałę Uluru w Australii. Polska kraina wielkich jezior jest regionem, którego ponad 30 proc. zajmują lasy i gdzie znajduje się największe skupisko jezior polodowcowych w naszym kraju. "Właśnie ze względu na te walory i wspaniałe warunki dla żeglarzy, co roku region odwiedzany jest przez ponad milion turystów. Niestety, wielu z tych turystów nie zostawia odwiedzanych terenów w takim stanie, w jakim je zastali. Mimo wielu lat edukacji ekologicznej w Polsce ludzie wyrzucają odpady za burtę, pozbywają się nieczystości z toalet w miejscach do tego nie przeznaczonych i nie sprzątają po biwakowaniu" - zwracają uwagę aktywiści.
Śmieci nie dość, że burzą walory estetyczne Mazur, zanieczyszczają środowisko to są niebezpieczne dla zwierząt. Dlatego też Fundacja podczas trwającego trzy tygodnie rejsu będzie rozdawać poradniki dla turystów, czy mapy z lokalizacją miejsc, gdzie można legalnie na Mazurach zrzucić ścieki z jachtowych toalet czy zostawić odpady.
Ekolodzy zorganizują specjalne stoiska edukacyjne m.in. w Giżycku (19 lipca), w Mikołajkach (26 lipca) oraz w Rucianem Nidzie (2 sierpnia).