Eksperci: Branża druku 3D rozwija się na skalę nieporównywalną

Branża druku 3D rozwija się w Polsce na skalę nieporównywalną do innych branż - uważają eksperci w tej dziedzinie, którzy w czwartek wzięli udział w gali wręczenia ogólnopolskich nagród CD3D w Łodzi.

Branża druku 3D rozwija się niezwykle dynamicznie; jak podał redaktor portalu branżowego Centrum Druku 3D Paweł Ślusarczyk, w skali roku na świecie odnotowuje się 100 proc. wzrost liczby sprzedawanych urządzeń 3D.

"Jeśli chodzi o wzrost wartości całego rynku, wynosi on 25 proc. O ile technologia druku 3D nadal pozostaje niszowa, o tyle dynamika wzrostu jest niemożliwa do porównania z jakąkolwiek branżą" - podkreślił.

Według Radosława Jankowskiego z firmy ABC Data - dystrybutora sprzętu 3D w Polsce - pułap cen za drukarki 3D rozpoczyna się od ok. 3 tys. zł i sięga 15-16 tys. zł. "Promujemy polskich producentów sprzętu 3D. Naprawdę nie mamy się czego wstydzić w tej dziedzinie. Nasze spostrzeżenia pokrywają się z trendami światowymi - sprzedaż w kraju rośnie co roku o 100 proc. Liczba zawieranych przez nas umów upoważnia do prognozowania, że ten rok będzie przełomowy dla branży" - dodał.

Nagrody branżowe CD3D przyznane zostały po raz drugi przez 90 ekspertów, którzy - pod egidą największego polskiego portalu poświęconego tej technologii Centrum Druku 3D działającego w łódzkim Technoparku - wytypowali zwycięzców w 15 kategoriach.

Nagrodę dla najlepszej polskiej firmy otrzymał Zortrax z Olsztyna, który - co podkreślali eksperci - jako pierwsza polska marka rozpoczął ekspansję światową. Tytuł Człowieka Roku 2015 zdobył reprezentujący tę firmę Rafał Tomasiak. Poza tym przyznano nagrody m.in. dla najlepszych polskich drukarek 3D, producenta filamentów, dystrybutorów sprzętu.

Branża druku 3D funkcjonuje w Polsce od około dziesięciu lat; to branża profesjonalna oparta o bardzo drogi specjalistyczny sprzęt o charakterze przemysłowym, ze względu na cenę niedostępny dla przeciętnego użytkownika oraz sferę niskobudżetową, specjalizującą się w produkcji i dystrybucji drukarek domowych.

"Spektrum branż, do których dostarczamy gotowe wyroby bądź prototypy, jest przeogromne - od szeroko pojętej branży spożywczej, poprzez małe i duże AGD, po technologie lotnicze. Produkujemy elementy nośne, koła zębate, części konstrukcyjne, blacharskie - właściwie każdy z detali, które kojarzymy z półki sklepowej ma swoje korzenie w technologiach przyrostowych, bo najczęściej są prototypowane przed wdrożeniem do seryjnej produkcji" - wyjaśnił Eryk Wąsek z firmy Materialise, uznanej za najlepszą polską firmę usługową.

Zdaniem Pawła Ślusarczyka, Polacy nie są jeszcze gotowi do realizacji ambitnego hasła branży 3D "drukarka w każdym domu", które było lansowane w ostatnim czasie. "Mimo to druk 3D pozostaje najgorętszą technologią jeśli chodzi o mały i średni biznes, jak i wielkie przedsiębiorstwa. Coraz więcej firm decyduje się na jej wdrożenie" - zaznaczył.

Drukarki 3D - jak wyjaśnił - funkcjonują przede wszystkim jako urządzenia do tzw. szybkiego prototypowania, czyli tworzenia pierwszych projektów fizycznych obiektów projektowanych przez projektantów. Technologia umożliwia skrócenie czasu potrzebnego na wyprodukowanie prototypu nawet o kilkadziesiąt procent.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)