Trwa ładowanie...
d13vode
13-03-2017 18:50

Eksperci BZ WBK: Peru może być atrakcyjnym rynkiem dla polskiego eksportu

Peru może być atrakcyjnym rynkiem dla polskiego eksportu, m.in. dla firm z branży spożywczej, górniczej, chemicznej, farmaceutycznej i lotniczej - twierdzą eksperci Banku Zachodniego WBK w opublikowanej w poniedziałek informacji prasowej.

d13vode
d13vode

Podkreślają, że gospodarka peruwiańska jest jedną z najszybciej rozwijających się w Ameryce Łacińskiej ze wzrostem PKB szacowanym na blisko 4 proc. Zwracają ponadto uwagę, że na czele państwa od ubiegłego roku stoi prezydent o polskich korzeniach, Pedro Pablo Kuczynski.

Według informacji BZ WBK, dynamika wzrostu gospodarki peruwiańskiej jest dużo wyższa niż innych krajów regionu; w 2015 r. PKB Peru wzrosło o 3,3 proc. Analitycy szacują, że na koniec 2016 r. dane statystyczne powinny wykazać 3,9 proc. wzrostu.

Ich zdaniem, Peru wypada też lepiej niż czołowe gospodarki regionu, jak m.in. Meksyk (2,2 proc. wzrostu), Kolumbia (1,8 proc.) czy Chile (1,6 proc.).

Kraj według ekspertów BZ WBK wyróżnia się też w Ameryce Płd. łatwością prowadzenia biznesu. W rankingu Doing Business zajmuje 54. miejsce; z państw południowoamerykańskich o oczko wyżej jest tylko Kolumbia.

d13vode

Peru - dodają - jest też coraz częściej wymieniane przez globalne instytucje analityczne i światowe media jako jeden z najbardziej perspektywicznych rynków na świecie. CNN umieściło ten kraj w zestawianiu ośmiu najbardziej interesujących dla inwestorów rynków wschodzących, obok takich państw jak Indie czy Wietnam - przypominają.

W pierwszych trzech kwartałach 2016 r. o 17,5 proc. (w porównaniu z rokiem poprzednim) wzrósł polski eksport do Peru. Ministerstwo Rozwoju wskazuje na komplementarność gospodarki polskiej i peruwiańskiej, a także potencjał rozwoju wzajemnych stosunków handlowych.

Peru to jeden z największych producentów miedzi w świecie, zajmuje też ważne miejsce w wydobyciu srebra i złota. Przychody związane z górnictwem generują aż 11,7 proc. PKB. Polska - według BZ WBK - mogłaby z powodzeniem dostarczać maszyny, sprzęt i akcesoria dla górnictwa, w tym do działalności wydobywczej i przetwórczej.

"Intensywny rozwój gospodarczy zwiększa popyt peruwiańskich firm na środki produkcji. Peru potrzebuje maszyn i urządzeń do produkcji w wielu branżach, szczególnie w sektorze rolno-spożywczym, przemyśle elektromaszynowym, chemicznym i metalurgicznym. Kraj ma też ogromne zasoby drewna i z pewnością istnieje tu potencjał dla eksportu maszyn i urządzeń dla sektora drzewno-papierniczego. Swoich nabywców powinny zaleźć też pojazdy do transportu osób i towarów oraz urządzenia dla przemysłu gazowego, które już teraz są naszym hitem eksportowym" - wskazuje cytowana w komunikacie szefowa International Desk Banku Zachodniego WBK Olga Pietkiewicz.

d13vode

Według analiz Ministerstwa Rozwoju, Peru jest zainteresowane także polskimi samolotami, m.in. rolniczymi oraz śmigłowcami, a także remontami śmigłowców i dostawami części zamiennych dla armii.

Duży potencjał eksportowy Peru dotyczy nie tylko środków do produkcji, ale i dóbr codziennego użytku. Eksperci Banku Zachodniego WBK dostrzegają na tym rynku szansę dla wyrobów branży chemicznej i farmaceutycznej, artykułów z tworzyw sztucznych oraz aparatury elektrycznej.

BZ WBK dodaje, że Peruwiańczycy z rynku światowego importują surowce, których produkcja na miejscu jest ograniczona lub niemożliwa. Wśród nich są niektóre zboża oraz wybrane produkty mleczne. Już teraz korzystają z tego polscy przedsiębiorcy z branży mleczarskiej, którzy lokują w Peru niewielkie ilości zagęszczonego mleka i śmietany oraz serwatki.

Analityk sektora rolno spożywczego Banku Zachodniego WBK Grzegorz Rykaczewski podkreśla, że biorąc pod uwagę z jednej strony zapotrzebowanie importowe Peru, możliwości polskiego przemysłu oraz uwarunkowania w handlu światowym, ciekawą niszą eksportową mogą być karmy dla zwierząt.

d13vode
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13vode