Trwa ładowanie...
d40lal3

Eksperci: indywidualne pomiary zużycia ciepła pozwolą na oszczędności

W Polsce zużywa się dwu a nawet trzykrotnie więcej energii na jednostkę mieszkaniową niż w krajach Europy Zachodniej. Można to zmniejszyć m.in. dzięki wprowadzeniu indywidualnego pomiaru zużycia - przekonują eksperci.

Share
d40lal3

W poniedziałek w Warszawie odbyło się seminarium poświęcone wdrożeniu unijnej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej z października 2012 r., a konkretnie tym jej zapisom, które umożliwiają odbiorcom końcowym energii cieplnej rozliczanie się w oparciu o rzeczywiste koszty zużycia ciepła tak, by ich zachowania - przede wszystkim ograniczanie tego zużycia - miały wpływ na ponoszone koszty.

Jak przekonywał prezes Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii Krzysztof Wilbik, rocznie w Polsce odbiorcy ciepła płacą za nie w sumie 18 mld zł. Jego zdaniem, gdyby wprowadzić indywidualne opomiarowanie, można zaoszczędzić ok 2 mld zł. Przypomniał, że koszty energii końcowej potrzebnej do wytworzenia ciepła i podgrzania wody to nawet 85 proc. kosztów zużywanej przez odbiorców energii.

"Indywidualne opomiarowanie, wraz z właściwym systemem rozliczania opartym na zasadzie "płać za to co zużywasz" przynosi wymierne efekty" - mówił. Jak dodał, tam gdzie w Polsce istnieją możliwości wprowadzenia indywidualnego rozliczania kosztów energii cieplnej, jej zużycie spadło - nawet przy braku innych instrumentów efektywności energetycznej - o minimum 10 proc.

d40lal3

W przypadkach, gdy system grzewczy budynku funkcjonuje prawidłowo, jest on wyposażony w tzw. podzielniki kosztów, a mieszkańcy racjonalnie i oszczędnie korzystają z ogrzewania, zużycie ciepła średnio spadło o 30 proc., a indywidualne rachunki za ciepło były niższe o ok. 626 zł rocznie.

Jak przekonywał Wilbik, choć nie będzie efektywności energetycznej bez termomodernizacji budynków, szczególnie tych budowanych przed rokiem 1989, to sama termomodernizacja nie wystarczy. Zdarza się bowiem, że zużycie energii cieplnej w nowocześnie zaizolowanych budynkach wzrosło. "Jest więcej ciepła do wypuszczania przez okno" - mówił. Dlatego - jego zdaniem - konieczne jest wyrobienie w ludziach odpowiednich zachowań, które pozwolą na oszczędzenie ciepła.

Jak przekonywał b. wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak efektywność energetyczna przede wszystkim pomoże zmniejszyć zużycie energii i zużycie surowców potrzebnych do jej wyprodukowania. "Efektywność energetyczna daje pozytywne efekty dla gospodarki, ale i dla klimatu - mówił. Przypomniał ogłoszona w ub. tygodniu "ekologiczną" encyklikę papieża Franciszka. "Te rozwiązania są miłe nie tylko dla gospodarki, są miłe Bogu" - mówił Pawlak.

Dyrektor zarządzający Europejskiego Stowarzyszenia ds. rozliczania energii Udo Wasser powiedział, że w Austrii, gdzie 97 proc. budynków wyposażonych jest w systemy indywidualnego rozliczania kosztów udaje się zaoszczędzić nawet 30 proc. energii.

d40lal3

Podziel się opinią

Share
d40lal3
d40lal3