Trwa ładowanie...
dpnsuiq
kredyt
14-04-2009 18:30

Eksperci: kredyt z MFW uchroni złotego przed spekulantami

Eksperci, z którymi rozmawiała PAP, są
jednomyślni: przyznanie Polsce przez Międzynarodowy Fundusz
Walutowy tzw. elastycznej linii kredytowej pozytywnie wpłynie na
złotego i uchroni polską walutę przed atakami spekulantów.

dpnsuiq
dpnsuiq

We wtorek minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że Polska skorzysta z tzw. elastycznej linii kredytowej (FCL) z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, opiewającej na 20,5 mld dol. Środki zasilą rezerwy walutowe NBP.

_ Dzisiejsza decyzja rządu jest bardzo pozytywnym newsem dla złotego. Rynki bardzo szybko zareagowały na tę decyzję i zauważyliśmy znaczące umocnienie złotego _ - powiedział PAP analityk rynku walutowego i obligacji City Handlowy Michał Karewicz.

Jego zdaniem, szybka odpowiedź szefa MFW Dominique Strauss-Kahna (który powiedział, że jest zadowolony, iż Polska chce korzystać z linii kredytowej - PAP) również pozytywnie wpłynęła na złotego. "Jest to też dobra obrona przed atakami spekulacyjnymi" - podkreślił Karewicz.

Także według głównego ekonomisty PricewaterhouseCoopers prof. Witolda Orłowskiego, przyjęcie Polski do FCL wzmocni złotego.
_ Polska nie będzie już "łatwym łupem" dla spekulantów walutowych _- powiedział.

dpnsuiq

_ Już niedługo Polska w ciągu 24 godzin będzie mogła otrzymać od MFW 20 mld dolarów na ratowanie waluty. W tym momencie liczba spekulantów, którzy mogliby zmusić Polskę do dewaluacji waluty, jest niewielka _- dodał.

Zdaniem Orłowskiego, to bardzo dobra wiadomość, ponieważ do tej pory Narodowy Bank Centralny działał dość nieporadnie jeżeli chodzi o obronę wartości naszej waluty.
_ Ustabilizowanie złotego przybliża Polskę do strefy euro _ - dodał. Podkreślił, że wejście do mechanizmu FCL oznacza ponadto, iż obniżą się koszty obsługi długu zagranicznego. Wzrosły one ostatnio w wyniku silnego osłabienia złotego.

Również analitycy z Raiffeisen Bank podkreślają, że przystąpienie do elastycznej linii kredytowej jest korzystne dla złotego. W ich opinii, zdejmuje to część presji z naszej waluty, związanej z możliwymi atakami spekulacyjnymi czy obawami o trudności z pozyskiwaniem kredytu w walutach obcych.

"Jednocześnie specyficzna konstrukcja linii kredytowych powoduje, że wnioskowanie o ich otrzymanie nie jest przez rynki traktowane jako oznaka słabości, a raczej jako ubezpieczenie "na wszelki wypadek" wiarygodnego państwa" - napisali analitycy w komentarzu przesłanym PAP.

Według nich, ważniejsze od krótkoterminowego efektu wzmocnienia złotego jest jednak "prawdopodobne ograniczenie skali ewentualnych, kolejnych fal osłabienia polskiej waluty".

dpnsuiq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpnsuiq