Trwa ładowanie...
d44uke8
11-03-2016 17:00

Eksperci: strefa wolnego handlu UE-Ukraina to korzyści dla wszystkich (aktl.)

#
Dochodzi więcej wypowiedzi z dyskusji
#

d44uke8
d44uke8

11.03. Jasionka (PAP) - Paneliści międzynarodowej konferencji poświęconej rolnictwu, która w piątek odbywa się w Jasionce (Podkarpackie) byli zgodni, że dotychczasowa współpraca w ramach umowy o wolnym handlu między UE a Ukrainą przynosi zyski obu stronom.

O korzyściach płynących z umowy mówił m.in. eurodeputowany Jerzy Buzek (PO). Zdaniem b. premiera produkty ukraińskie mają teraz wolną drogę na rynki europejskie, ale - zaznaczył - nie jest to widoczne w UE.

"Nastąpił bowiem wzrost eksportu z UE na Ukrainę i odwrotnie. Na razie prowadzi to (umowa) do zwiększenia eksportu z obu stron. Otwarcie się UE na produkty ukraińskie, dało Ukrainie coś w rodzaju stempla bezpieczeństwa i jakości. Kreujemy sytuację tak, aby zyski były po obu stronach" - dodał.

Natomiast minister rolnictwa Ukrainy Oleksij Pavlenko mówił o trudnej sytuacji w jego kraju. Zaznaczył, że agresja Rosji pozbawiła Ukrainę 20 proc. gospodarki. "Ale idziemy do przodu i robimy reformy. W ub.r. wyeksportowaliśmy 35 mln ton zboża i jesteśmy tuż za USA. Walczymy z korupcją. Walczymy o wartości europejskie" - podkreślił.

d44uke8

Jak zaznaczył, rolnicy z Ukrainy nie chcą być postrzegani jako konkurencja dla rolnictwa UE. Pavlenko powiedział, że bardzo ważnym kierunkiem rozwoju ukraińskiego rolnictwa są rynki azjatyckie. Dodał, że w ub.r. sektor rolniczy przyciągnął ok. 1 mld dolarów inwestycji.

Minister zaznaczył, że jego rząd w obszarze rolnictwa chce się wzorować na rozwiązaniach z Polski. "W tym roku chcemy podjąć szereg kroków m.in. prywatyzować gospodarstwa w tym np. mleczarnie. Chcemy też otworzyć rynek sprzedaży ziemi. Zapraszamy polski biznes, aby uczestniczył w wielu tych działaniach. Ukraina ma ogromny potencjał" - zachęcał Pavlenko.

Z kolei inny panelista prezes Kapituły Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, organizatora konferencji, Artur Balazs podkreślił, że Ukraina nie powinno długo czekać na wejście do UE.

"Ukraina nie może mieć odczucia, że jest sama, muszą czuć, że są z nami. Warto żeby te drzwi otworzyć szerzej. Bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo UE" - mówił b. minister rolnictwa w rządzie Buzka.

d44uke8

Balazs dodał, że fundacja podpisała porozumienie z ukraińskim ministerstwem rolnictwa i niedługo rozpocznie udzielanie mikropożyczek, które będą miały za zadanie aktywizować środowisko rolnicze.

Natomiast wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński zwrócił uwagę, że Polska może pomóc Ukrainie w promocji ich produktów na rynkach UE.

"Wspólnie z kolei możemy podbijać rynki azjatyckie. Ukraina może liczyć na wsparcie i nasze i UE, ale musi przeprowadzić reformy. Chęci i dobra wola nie wystarczą, trzeba przejść na etap konkretów. Jak tak będzie, to ze strony UE musi być konkretne wsparcie inwestycji i instrumentów finansowych" - mówił Kwieciński.

d44uke8

Komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi Phil Hogan, który podsumował panel powiedział, że Ukraina otrzymuje już teraz znaczące wsparcie 10 mld euro. "Chcielibyśmy, żeby polskie praktyki były wdrażane na Ukrainie" - dodał. Hogan w czasie drugiego panelu, który poświęcony był wspólnej polityce rolne UE, zapowiedział, że jednym z jego priorytetów jest zmniejszenie przepisów z 200 do 45.

Dodał, że rozmowy z władzami Rosji ws. embarga nie przyniosły postępu, dlatego konieczne jest szukanie dla europejskich produktów nowych rynków zbytu. "W najbliższym czasie jadę m.in. do Chin i Japonii, polscy przedsiębiorcy też będą uczestniczyć w tej delegacji" - zaznaczył.

Według Hogana, UE nie poświęci "swoich dobrych produktów" w rozmowach z USA przy negocjacji umowy TTIP.

d44uke8

"Tak, chcemy zawrzeć +deal+ z USA chcemy mieć porozumienie ws. m.in. zamówień publicznych i innych produktów, ale chcemy też bronić naszych produktów. W związku z kampanią w USA sądzę, że w tej sprawie nie będzie rozstrzygnięcia. Treść jest ważniejsza niż tempo" - mówił komisarz.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, podkreślił natomiast, że UE nie realizuje wspólnej polityki rolnej. "Ta polityka nie jest skuteczna, nie realizuje np. poprawy jakości życia na obszarach rolnych, nie stabilizuje rynku produktów rolnych" - zaznaczył.

Jurgiel dodał, że Polska chce przede wszystkim wyrównania dopłat dla rolników oraz opracowania przez UE procedur postępowania w przypadku kryzysu na rynku rolnym.

d44uke8

Zapowiedział, że wkrótce uruchomiony zostanie program "Pakt dla wsi". "Uważamy, że za obszary wiejskie powinien odpowiadać cały rząd, a nie tylko minister. Życie na wsi wymaga poprawy jakości i wprowadzimy zrównoważony rozwój tych obszarów m.in. poprzez rozwój infrastruktury" - dodał.

Inny panelista wiceprzewodniczący komisji rolnictwa i rozwoju wsi w Parlamencie Europejskim Czesław Siekierski zaznaczył, że dla rolników najważniejsze jest utrzymanie ich dochodów. Dodał, że ceny produktów rolnych od kilku lat spadają, maleje też popyt na niektóre produkty m.in. czerwone mięso i mleko.

"Rolnicy mają dochody na poziomie 2/3 innych grup zawodowych w UE. Dla nich najważniejsze jest zatem utrzymanie dochodów na obecnym poziomie" - dodał Siekierski.

d44uke8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44uke8