Eksperci w debacie PAP: nie wykorzystujemy potencjału kogeneracji
W Polsce nie wykorzystujemy potencjału kogeneracji, czyli jednoczesnego wytwarzania ciepła i energii - oceniają przedstawiciele branży podczas czwartkowej debaty w PAP nt. społecznego wymiaru kogeneracji.
16.04.2015 14:55
Wiceprezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Bogusław Regulski podkreślił, że z ciepłownictwa systemowego w Polsce korzysta ok.40 proc. gospodarstw domowych. "Jest to bardzo istotna pozycja" - powiedział.
Wyjaśnił, że statystycznie, ponad 55 proc. produkowanego ciepła pochodzi właśnie ze źródeł kogeneracyjnych. "Problemem jest to, że źródeł tych jest mało, bo domeną produkcji ciepła w kogeneracji są duże miasta" - powiedział.
"Statystycznie jest ok. 15 proc. ośrodków, w których jest kogeneracja. "Z jednej strony jest to pozytywne, ale z punktu widzenia niewykorzystanego potencjału, tak dobrze już nie jest" - ocenił.
Zdaniem Regulskiego, brak silnego impulsu dla produkcji ze źródeł kogeneracyjnych jest niepokojące gdyż "powoli zagraża to bezpieczeństwu dostarczania ciepła do 40 proc. obywateli".
Prezes Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych Marian Babiuch zwrócił zaś uwagę, że technologia kogeneracyjna jest niskoemisyjna i bardzo efektywna. "Wpływa to na bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej" - zaznaczył.
Dodał, że aby kogeneracja w Polsce mogła się rozwijać potrzebne jest odpowiednie wsparcie. Jego zdaniem, takie wsparcie powinno trwać ok. 15 lat.
Podczas debaty pt. "Społeczny wymiar rozwoju kogeneracji w Polsce" jej uczestnicy omawiają plany i możliwości inwestycyjne w tym podsektorze wytwarzania.
Źródła kogeneracyjne, czyli produkujące energię elektryczną i ciepło podczas jednego procesu technologicznego, ze względu na swą wysoką efektywność i niską emisję zanieczyszczeń - w ocenie przedstawicieli branży - pomogą Polsce w wypełnieniu celów polityki energetyczno-klimatycznej UE, w tym poprawę efektywności energetycznej.
Unijna Dyrektywa o efektywności energetycznej zobowiązuje kraje członkowskie do opracowania analiz rozwoju źródeł produkujących energię i ciepło w skojarzeniu - tzw. mapy ciepła; Ministerstwo Gospodarki kończy pracę nad tym dokumentem.
Rozwój małych, lokalnych źródeł kogeneracyjnych może być jednym ze skuteczniejszych sposobów obniżenia emisji zanieczyszczeń w miastach. Jak wynika z opublikowanego w listopadzie ub.r. raportu Europejskiej Agencji Środowiska, Polska jest w gronie państw mających największe problemy z zanieczyszczeniem powietrza.
Również Najwyższa Izba Kontroli w swym raporcie z końca grudnia ub.r. wnioskowała o jak najszybsze opracowanie zarówno krajowego jak i lokalnych programów ochrony powietrza. Uczestnicy czwartkowej debaty dyskutować będą o tym, na ile skuteczne będzie wykorzystanie kogeneracji dla ograniczenia tzw. niskiej emisji w miastach i jak wpłynie to na rozwój miejskich systemów ciepłowniczych.
Debata ma charakter zamknięty. Relację online w czwartek można śledzić do 16.00 na stronie www.pap.pl.