Trwa ładowanie...
d329xcr
06-10-2016 08:15

Ekspert: cyberbezpieczeństwo dla przemysłu może być polską specjalizacją (wideo)

Zapewnienie cyberbezpieczeństwa dla przemysłu może być narodową specjalizacją Polski. Zyskają na tym nie tylko polskie firmy, ale i nasz kraj z punktu widzenia bezpieczeństwa - mówi PAP dr Joanna Świątkowska, ekspert Instytutu Kościuszki ds. cyberbezpieczeństwa.

Share
d329xcr

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/14156/

Świątkowska powiedziała o szansach polskich przedsiębiorstw w kontekście partnerstwa publiczno-prywatnego ws. cyberbezpieczeństwa - inicjatywy Komisji Europejskiej i podmiotów prywatnych na rzecz budowy europejskiego sektora cyberbezpieczeństwa, rynku usług i produktów służących do obrony przed cyberatakami.

Ekspert zwróciła uwagę, że rynek cyfrowy jest fundamentem współczesnych gospodarek i jest fundamentem rozwoju UE, a rozwój ekonomiczny jest niemożliwy bez cyberochrony.

d329xcr

Podkreśliła, że w budowie europejskich rozwiązań kluczowe powinny być również propozycje polskich przedsiębiorców. "Aby się wzmocnić zarówno od strony ekonomicznej, jak i z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego, międzynarodowego, musimy stawiać na własne rozwiązania" - oceniła ekspertka.

Jak zaznaczyła, budowa cyberbezpieczeństwa w Europie jest szansą dla polskich przedsiębiorstw. "Jeśli wychodzimy z założenia, że musimy budować europejskie rozwiązania, to kluczowym elementem całej tej układanki powinny być także rozwiązania proponowane przez polskich przedsiębiorców" - dodała.

Według niej Polska ma doświadczenie w budowie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, powinna jednak znaleźć własną narodową specjalizację i stworzyć z niej towar eksportowy.

"Cyberbezpieczeństwo systemów sterowania przemysłowego może być naszą narodową specjalizacją. Zyskają na tym nie tylko polskie firmy, ale nasz kraj z punktu widzenia bezpieczeństwa" - powiedziała Świątkowska.

W ramach unijnego partnerstwa publiczno-prywatnego ws. cyberbezpieczeństwa inwestycje do 2020 r. wyniosą 1,8 mld euro.

d329xcr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d329xcr
d329xcr