Trwa ładowanie...
d3a17nf
16-02-2016 16:45

Ekspert: główne wyzwanie rozwojowe Polski to brak kompetencji, nie kapitału

Głównym wyzwaniem rozwojowym Polski jest niedostatek kompetencji, know-how polskich podmiotów, zatem powodzenie planu Morawieckiego zależy od wzrostu kompetencji w gospodarce, a nie od dostępności kapitału, na który brakuje popytu - mówi PAP Krzysztof Mroczkowski.

d3a17nf
d3a17nf

Według Mroczkowskiego, który jest komentatorem ekonomicznym, intencja stojąca za "pięcioma filarami" przedstawionymi w programie rozwoju nie budzi zastrzeżeń - większość poruszanych kwestii była już podnoszona przez ekspertów.

"Wyższe płace i poziom życia Polaków zależeć będą od wzrostu wartości dodanej i konkurencyjności zagranicznej polskiej gospodarki. Do unowocześnienia gospodarki potrzebny jest zaś wzrost inwestycji kapitałowych. W praktyce jednak głównym wyzwaniem rozwojowym, główną blokadą takich inwestycji, może stać się niedostatek kompetencji, czy też know-how polskich podmiotów" - zwrócił uwagę ekspert.

Jego zdaniem problemem w Polsce nie jest bowiem dostępność podaży kapitału, który może być potencjalnie użyty do finansowania inwestycji. Problem to brak popytu na ten kapitał, czyli brak ambitnych przedsięwzięć rozwojowych.

"Ten brak popytu doskonale widać na przykładzie działalności, skądinąd potrzebnego, państwowego wehikułu inwestycyjnego Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR). Menedżerowie PIR przejeżdżają Polskę wzdłuż i wszerz, chcąc dokapitalizować ambitne inwestycje kapitałowe generujące wysoką wartość dodaną. Takich projektów okazuje się jednak być bardzo mało" - zwrócił uwagę Mroczkowski.

d3a17nf

Komentator zauważył, że inwestycje generujące wyższą wartość dodaną są bowiem trudniejsze, wymagają bardziej zaawansowanego zarządzania (tzw. project finance) i szerokiej wyszkolonej kadry pozwalającej "utylizować" dokonaną inwestycję. "Pod tym względem Polska ma przed sobą jeszcze dużą pracę do wykonania" - podkreślił Mroczkowski.

Rząd podjął we wtorek uchwałę w sprawie przyjęcia "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" przygotowanego przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Wskazano w nim nowe kierunki działań państwa i nowe impulsy, które mają zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój w przyszłości. Zgodnie z programem odpowiedzialny rozwój ma się opierać na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej, zrównoważonym rozwoju społecznym i regionalnym.

d3a17nf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a17nf