Trwa ładowanie...
d2fyngq
d2fyngq

Ekspert: zbiory zbóż rozpoczną się po 15 lipca

Zbigniew Kaszuba z Krajowej Federacji Producentów Zbóż uważa, że w połowie lipca powinny się rozpocząć żniwa. Oznacza to około 2-tygodniowe przyspieszenie zbiorów w stosunku do poprzednich lat. Ekspert ocenił, że tegoroczne zbiory będą na poziomie 28 mln ton.
Share
d2fyngq

Żniwa zbliżają się w szybkim tempie, już na północy kraju zaczyna się kosić jęczmień ozimy - poinformował Kaszuba. Dodał, że nałożyło się na to wiosenne przyspieszenie wegetacji, a do wcześniejszego koszenia zmusza susza, która pojawiła się w niektórych rejonach kraju. Tam, gdzie pada - na południu Polski - zbiory mogą rozpocząć się później.

Jeżeli chodzi o jakość ziarna, to może być ona gorsza w rejonach dużych opadów.

Kaszuba uważa, że zbiory zbóż mogą być nieco niższe niż wcześniej prognozowała Federacja, czyli na poziomie 28 mln ton (wcześniejsza prognoza to 28,3 mln t).

d2fyngq

Ceny będą niższe niż w ubiegłym roku, możliwe, że zboża będą tańsze o ok. 100-150 zł na tonie. Kaszuba podkreślił, że krajowa cena będzie też zależała od notowań ziarna na światowych giełdach, na razie ceny są tam w miarę stabilne.

Pod koniec czerwca pszenica w skupie kosztowała średnio 766 zł/t, a żyto - 579 zł/t. Na początku tego roku za pszenicę wytwórnie pasz i młyny płaciły średnio 882 zł za tonę, ale za dobrej jakości zboże rolnik mógł dostać nawet ponad 1000 zł za tonę.

Rzepakowe żniwa już rozpoczęły się na glebach lekkich m.in. w Wielkopolsce, na pozostałych terenach ruszą w przyszłym tygodniu, tym bardziej, że będzie sprzyjała pogoda. Meteorolodzy zapowiedzieli upały - poinformował PAP dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju Lech Kempczyński. Według niego tegoroczne zbiory będą "nie gorsze" niż w 2013, gdy uzyskano 2,6 mln ton ziarna.

Cena skupu rzepaku pod koniec czerwca średnio wyniosła 1596 zł za tonę i była o 20 proc. niższa niż rok wcześniej.

d2fyngq

Rolnicy obawiają się niskich cen skupu zbóż i rzepaku. Już obecnie na rynku jest zdecydowanie więcej zboża i rzepaku niż w ubiegłym roku, przez co ceny w skupach będą niższe - powiedział PAP szef zachodniopomorskich kółek rolniczych Jan Kozak. Dodał, że takie ceny są nie do przyjęcia dla rolników, tym bardziej, że prognozy mówią, iż ziarno będzie taniało.

Za tonę rzepaku zachodniopomorski skup płaci teraz około 1200 zł; żeby produkcja była opłacalna, cena musiałaby być w granicach 1500 zł - powiedział Kozak. Zaznaczył, że szacunki Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach (ZODR) wskazują, że tona pszenicy może kosztować od 680 do 730 zł, żyto 550 zł, jęczmień 660 zł, a pszenżyto 600 zł.

Żniwa w Zachodniopomorskiem mogą zacząć się za kilka dni; rolnicy czekają, aż zboża będą miały odpowiednią wilgotność.

d2fyngq

Podziel się opinią

Share
d2fyngq
d2fyngq