Trwa ładowanie...
d17tljy

Ekspertka "S": prace nad ustawą o administracji skarbowej zawieszone do września

Prace nad ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej zostaną zawieszone na czas wakacji i wznowione we wrześniu - taką informację, według ekspertki "S" Anny Grabowskiej, przekazał związkowcom minister Henryk Kowalczyk podczas czwartkowego posiedzenia zespołu Rady Dialogu Społecznego.

Share
d17tljy

Według planów MF od 1 stycznia 2017 r. polska skarbówka miałaby zacząć działać w skonsolidowanej instytucji pod nazwą Krajowa Administracja Skarbowa. Miałyby ją tworzyć połączone: służby celne, izby skarbowe i urzędy kontroli skarbowej. Projekt w tej sprawie złożyli w Sejmie posłowie PiS. Przeciwko włączeniu do KAS protestują celnicy. Przekonują, że taka zmiana nie poprawi skuteczności walki z szarą strefą i zwracają uwagę, że wypracowują dla budżetu państwa 1/3 dochodów.

W czwartek zebrał się zespół RDS ds. projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej z udziałem szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów. "Minister Kowalczyk poinformował członków zespołu, że prace nad ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej zostaną zawieszone na czas wakacji, by dać sobie czas na porozumienie. Mówił, że rozmów nie należy prowadzić w atmosferze sporu" - powiedziała PAP Grabowska, ekspert ds. dialogu społecznego Solidarności, która uczestniczyła w tym spotkaniu. "Zapowiedział, że zostaną wznowione na początku września" - dodała.

"Minister przekonywał też, że okres szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży nie jest dobrym czasem dla tych prac. Dodał, że oczekuje, iż praca na granicach, przynajmniej w lipcu, będzie przebiegała w sposób niezakłócony" - relacjonowała spotkanie zespołu RDS ds. Krajowej Administracji Skarbowej.

d17tljy

Pytana o opinię związku w tej sprawie, powiedziała, że przyjął tę propozycję, ale stoi na stanowisku, że powinien brać udział w spotkaniach dot. reformy administracji skarbowej. "Dotychczas nie miało to miejsca, a jesteśmy reprezentatywną centralą związkową" - powiedziała PAP Grabowska.

"Minister Kowalczyk zapewnił nas, że dalsze rozmowy będą prowadzone z udziałem wszystkich związków zawodowych" - zaznaczyła.

Związki żądają gwarancji zatrudnienia dla stałych pracowników podmiotów (służba celna, izby skarbowe, urzędy kontroli skarbowej) mających wejść w skład KAS od 1 stycznia 2017 r.

Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z ministrem Kowalczykiem. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

d17tljy

Podziel się opinią

Share
d17tljy
d17tljy