Trwa ładowanie...
dzaf76y

Elektrociepłownia PKN Orlen we Włocławku będzie uruchomiona później

Powstająca we Włocławku elektrociepłownia PKN Orlen o mocy 463 MWe zostanie oddana do eksploatacji w drugim kwartale 2016 r., a nie w grudniu tego roku, jak zakładano wcześniej. Powodem są opóźnienia związane z pracami budowlano-montażowymi.

Share
dzaf76y

PKN Orlen podał, że o nowym terminie zakończenia inwestycji, rozpoczętej w kwietniu 2013 r., poinformowało konsorcjum General Electric International i General Electric i SNC Lavalin, wykonawca włocławskiego bloku energetycznego.

Jak zaznaczył płocki koncern, oddanie włocławskiej elektrociepłowni do eksploatacji "planowane jest obecnie w drugim kwartale 2016 r.". Wcześniej spółka informowała, że gotowe wszystkie najważniejsze elementy tego obiektu są stopniowo przekazywane do rozruchu.

Powstający za 1,4 mld zł blok gazowo-parowy o mocy 463 MWe we Włocławku ma zabezpieczać dla tamtejszego Anwilu, spółki z grupy PKN Orlen, dostawy energii elektrycznej oraz pary wykorzystywanej do procesów technologicznych. Nadwyżka energii elektrycznej będzie zasilała Krajowy System Energetyczny.

dzaf76y

Odpowiadając na pytania PAP, dotyczące włocławskiej inwestycji, biuro prasowe PKN Orlen poinformowało w czwartek, że "przyczyną przesunięcia terminu oddania do użytku elektrociepłowni są opóźnienia związane z pracami budowlano-montażowymi". Jak wyjaśnił płocki koncern, "para na potrzeby zakładu Anwil oraz innych odbiorców w ramach parku technologicznego jest zapewniona z obecnej elektrociepłowni, natomiast energia elektryczna jest kupowana od dostawców zewnętrznych".

PKN Orlen przyznał jednocześnie, że szczegółowe kwestie związane z przesunięciem terminu uruchomienia włocławskiego bloku energetycznego, "są w tej chwili przedmiotem dyskusji i ustaleń" z konsorcjum Electric International i General Electric i SNC Lavalin.

Budowa elektrociepłowni o mocy 463 MWe we Włocławku to pierwsza strategiczna inwestycja PKN Orlen w segmencie energetycznym, który spółka ta zamierza intensywnie rozwijać. Zgodnie z założeniami strategii PKN Orlen na lata 2014-17, grupa kapitałowa płockiego koncernu zamierza osiągnąć w skali kraju moce energetyczne na poziomie ok. 1,5 GWe. W tym czasie wydatki na rozwój mają tam wynieść łącznie 10,8 mld zł, w tym 6,4 mld zł na segment downstream: rafinerię, petrochemię i energetykę.

W ostatnim czasie PKN Orlen rozpoczął budowę innego bloku gazowo-parowego, tym razem w Płocku o mocy 596 MWe. Wykonawcą tej inwestycji, wartej wraz z umową na serwis głównych urządzeń 1,65 mld zł, jest konsorcjum Siemens. Elektrociepłownia ta ma rozpocząć pracę na przełomie 2017 i 2018 r., zapewniając m.in. dostawy energii elektrycznej zarówno na potrzeby płockiego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego, największego w kraju, jak również dostawy na rynek, do Krajowego Systemu Energetycznego.

Według prezesa Siemensa Petera Baudrexl, nowy blok energetyczny w Płocku, m.in. dzięki najnowszej technologii i instalacji turbiny gazowej klasy "H". będzie najwydajniejszym w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Turbina ta zapewnia wysokie parametry ekologiczne przy spalaniu gazu w temperaturze ponad 1500 st. C.

dzaf76y

Podziel się opinią

Share
dzaf76y
dzaf76y