Trwa ładowanie...

Emeryci idą na wojnę z ZUS-em! Będzie pozew zbiorowy

Emeryci chcą złożyć do sądu cywilnego proces zbiorowy przeciwko ZUS w związku ze zmianami przepisów, które każą im wybierać: albo zwolnią się z pracy, albo będą pobierać emeryturę - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Emeryci idą na wojnę z ZUS-em! Będzie pozew zbiorowyŹródło: WP.PL
d3zkmxp
d3zkmxp

Wcześniej, przechodząc na emeryturę, mieli prawo do pracy bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą.

Inicjatywę podjął Marian Strudziński z Radomia - urzędnik, który nie miał możliwości zwolnienia się z pracy. O ile z pracownikami pracodawcy mogą ponownie podpisać umowy, o tyle w przypadku urzędników jest to prawie niemożliwe - musieliby przejść procedurę konkursową od nowa. Dlatego Strudziński domaga się odszkodowania. Jego zdaniem ZUS wprowadził go w błąd, wydając decyzję o przyznaniu emerytury, która nie jest już wypłacana.

Prawnicy podkreślają, że zmiana zasad wypłaty emerytury narusza prawa nabyte, łamie prawo własności o zasadę równości obywateli w życiu społecznym. Przepisy dyskryminują też urzędników, którzy nie mogli się zwolnić z pracy na jeden dzień, by zachować prawo do pracy i otrzymywać świadczenia z ZUS. Eksperci zwracają jednak uwagę, że osoby, które zdecydują się na złożenie pozwu zbiorowego, będą mieć prawo do odszkodowania, jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna przepisy będące podstawą do zawieszenia wypłaty emerytury za niezgodne z ustawą zasadniczą.

d3zkmxp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zkmxp