Trwa ładowanie...
d307bg5

Emerytura bez podatku. Seniorzy mogą sporo zyskać

Projekt ustawy znoszącej PIT dla emerytów jest już w Sejmie, w środę pierwsze czytanie. Gdyby wszedł w życie, seniorzy zyskaliby nawet kilkaset złotych miesięcznie, w skali roku robią się z tego tysiące.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Emerytura bez podatku. Projekt PSL w Sejmie, emeryci zyskaliby tysiące złotych
Emerytura bez podatku. Projekt PSL w Sejmie, emeryci zyskaliby tysiące złotych (East News)
d307bg5

Pod projektem ustawy wprowadzającym emerytury bez podatku podpisało się już 140 tys. osób. Jeśli Sejm go przegłosuje, seniorzy zyskają od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie. Za projekt odpowiadają posłowie PSL, w środę odbędzie się pierwsze czytanie.

Czytaj też: Wypłata "trzynastek". ZUS zapewnia, że się wyrobi

- Nasze środowisko opowiada się za zniesieniem podatku od emerytur. Nawet jeśli ustawa nie przejdzie, dobrze się stanie, że trafi pod obrady - mówi "Super Expressowi" Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

d307bg5

Ile konkretnie zyskaliby emeryci? Jeśli ktoś obecnie dostaje 935 zł na rękę, z emeryturą bez podatku dostawałby już 1100 zł na rękę, czyli więcej aż o 165 zł miesięcznie (blisko 2 tys. zł rocznie).

Obejrzyj: Emerytura bez podatku. "Kupowanie głosów trzynastką to nie jest rozwiązanie"

W przypadku, gdy dzisiejszy emeryt dostaje 1500 zł na rękę, po zmianach dostawałby 1800 zł, a to już o 300 zł więcej miesięcznie (3600 zł rocznie).

d307bg5

Jeżeli ktoś odbiera emeryturę w wysokości 2630 netto, po wejściu w życie ustawy dostawałby 3200 na rękę (570 zł więcej w skali miesiąca i aż 6840 zł w skali roku).

Patrząc na emerytów, którzy dostają na rękę 3276 zł, dzięki ustawie proponowanej przez PSL zyskaliby 724 zł miesięcznie - emerytury takich osób wzrosłyby do poziomu 4 tys. zł, co w skali roku daje zysk blisko 8,7 tys. zł.

Czytaj także: Waloryzacja 2020. Sprawdź, o ile wzrośnie twoja emerytura

O to, że projekt trafi do kosza, obawia się lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Twierdzi, że nie powinno się tak wydarzyć, bo pod projektem podpisało się 140 tys. osób, jednak zakłada taką ewentualność, bo - jak podkreśla - rząd woli inne sposoby wsparcia, czyli "trzynastki" i wysoką waloryzację świadczeń.

d307bg5

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d307bg5

d307bg5
d307bg5