Trwa ładowanie...

Waloryzacja 2020. Sprawdź, o ile wzrośnie twoja emerytura

Wzrost świadczeń, w tym rent i emerytur to temat, który budzi silne emocje u ich beneficjentów. W przyszłym roku seniorzy i inni świadczeniobiorcy będą mogli liczyć na podwyżkę w wysokości 3,24 proc. Na rękę jednak nie będą to duże kwoty.

Waloryzacja 2020. Sprawdź, o ile wzrośnie twoja emeryturaŹródło: flickr, fot: Kancelaria Premiera
d3k5nbr
d3k5nbr

Waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest corocznie, by zrekompensować seniorom m.in. rosnące ceny. Najbliższa - standardowo - zaplanowana została na marzec 2020 roku i wyniesie ona 3,24 proc., czyli nie mniej niż o 70 zł brutto.
Taki wskaźnik został zapisany w budżecie.

Dla wielu seniorów oznacza to jednak bardzo niską podwyżkę. Na każdy 1 tys. zł świadczenia dodatek będzie wynosił 32,4 zł brutto. Na rękę wyjdzie jeszcze mniejszy. Precyzyjna kwota podwyżki zależy jednak od wysokości pobieranego świadczenia.

Najwięcej zyskają osoby mające emeryturę minimalną, czyli 943 zł na rękę – ich świadczenie od 1 marca wzrośnie aż o 82 zł. Osoby mające wyższe świadczenia będą mieć także podwyżki kwotowe, tyle że wyniosą one 57 zł na rękę.

Obejrzyj: Emerytura bez podatku. "Kupowanie głosów trzynastką to nie jest rozwiązanie"

Beneficjenci ze świadczeniami powyżej 1,900 zł będą mieć z kolei podwyżkę procentową. Powody do niezadowolenia mogą mieć z kolei osoby z emeryturami poniżej 943 zł na rękę. W ich przypadku podwyżki także będą procentowe. To oznacza, że dostaną na rękę zaledwie 20-30 zł miesięcznie więcej.

d3k5nbr

Jednocześnie urosną także renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne do 1200 zł (wzrost z 1100 zł), a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł (wzrost z 825 zł).

Rok 2020 to też ważny bonus, na który czeka wielu emerytów. Chodzi o tzw. "13". Otrzyma ją blisko 9,8 mln emerytów i rencistów. Koszt wypłaty dodatkowego świadczenia w 2020 r. wyniesie ok. 11,7 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3k5nbr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5nbr