Trwa ładowanie...
d27c9xd

Empik jest zainteresowany kupnem części Klubów Świata Książki

2.10.Warszawa(PAP) - Spółka Empik, z Grupy NFI Empik
Media&Fashion, jest zainteresowana kupnem części Klubów Świata
Książki należących do koncernu Bertelsmann - wynika...

d27c9xd
d27c9xd

2.10.Warszawa(PAP) - Spółka Empik, z Grupy NFI Empik Media&Fashion, jest zainteresowana kupnem części Klubów Świata Książki należących do koncernu Bertelsmann - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

"Od dłuższego czasu na sprzedaż jest Świat Książki i Empik złożył ofertę na kupno wschodniej części Klubów Świata Książki" - poinformowała PAP osoba pragnąca zachować anonimowość.

Komentarza w tej sprawie odmówili przedstawiciele zarówno Empik Sp. z o.o. jak również NFI Empik Media&Fashion.

Przedstawiciel koncernu Bertelsmann Matthias Wulff powiedział PAP, że grupa zdecydowała się wystawić na sprzedaż kluby działające w Australii, Czechach, Holandii oraz we flamandzkojęzycznej części Belgii, Nowej Zelandii, Polsce, Rosji, na Słowacji, Ukrainie i Wielkiej Brytanii.

d27c9xd

Dodał, że w grupie pozostaną jednak kluby z niemiecko- i francuskojęzycznych regionów Europy jak również z Europy Południowej, czyli włoskie, hiszpańskie i portugalskie. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Bertelsmann chce bowiem skoncentrować się na największych rynkach europejskich.

Wulff, który jest dyrektorem ds. komunikacji korporacyjnej w Direct Group, zajmującej się w grupie Bertelsmann m.in. klubami i sprzedażą książek, nie chciał jednak wypowiadać się na jakiem etapie jest proces sprzedaży klubów.

Prezes Bertelsmann Media w Polsce Heike Rosener nie chciała również komentować informacji o procesie sprzedaży, ani powiedzieć, czy oferta kupna ze strony Empiku dotyczy całej działalności Bertelsmann w Polsce, czyli także sieci księgarń i wydawnictwa.

Media informowały wcześniej, że polski oddział sieci "Świata Książki" od początku 2008 roku szuka partnera strategicznego do prowadzenia również sieci księgarskiej.

d27c9xd

"Świat Książki" powstał w kwietniu 1994 roku i należy do koncernu medialnego Bertelsmann Group. "Świat Książki" to zarówno wydawnictwo, sieć ok. 28 księgarni, w tym - internetowa oraz klub czytelniczy, do którego należy w Polsce ponad 500 tys. członków.

Siostrzane Kluby Świata Książki działają w ok. 18 krajach na świecie.

Empik, który wchodzi w skład Grupy NFI Empik Media&Fashion, ma w Polsce ok. 110 salonów.

d27c9xd

Poza Polską Empik jest liderem na Ukrainie, po przejęciu sieci księgarni Bukva i ma tam ponad 20 placówek. Wcześniej przedstawiciele Empiku informowali, że spółka chce rozwijać się nie tylko w Polsce, ale i za granicą m.in. w Wielkiej Brytanii i Rosji.

Prezes Empiku mówił wcześniej w tym roku PAP, że jeśli chodzi o rynek rosyjski to spółka przygląda się temu rynkowi, ale uważa, że w tej branży nie należy na ten rynek wchodzić od zera, a raczej kupić, czy rozpocząć współpracę z istniejącym podmiotem. Empik nie ma tam jeszcze swoich salonów.

W 2007 roku przychody ze sprzedaży Empiku wzrosły o 31,1 proc. do 776,3 mln zł.

Skonsolidowane przychody koncernu Bertelsmann w pierwszym półroczu 2008 roku spadły do 7,635 mld euro z 7,728 mld euro rok wcześniej, a samego działu Direct Group, zajmującego się sprzedażą książek i klubami, spadły odpowiednio do 567 mln euro z 572 mln euro.

Barbara Woźniak (PAP)

bas/ gor/

d27c9xd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27c9xd