Trwa ładowanie...
d4aof11

Enea podpisze w kwietniu z 3 bankami program emisji obligacji o wartości 5 mld zł

21.03. Warszawa (PAP) - Enea planuje w kwietniu podpisać z trzema bankami program emisji obligacji o wartości 5 mld zł - poinformowała PAP Dalida Gepfert, wiceprezes Enei ds....

d4aof11

21.03. Warszawa (PAP) - EneaEnea (Zobacz notowania spółki ») planuje w kwietniu podpisać z trzema bankami program emisji obligacji o wartości 5 mld zł - poinformowała PAP Dalida Gepfert, wiceprezes Enei ds. finansowych. Także w kwietniu spółka może wyemitować pierwszą transzę emisji obligacji o wartości 0,5 mld zł z wcześniejszego programu o wartości 4 mld zł.

"Zakończyliśmy negocjacje programu emisji obligacji o wartości 5 mld zł, wyłoniliśmy trzy banki, które będą naszymi agentami. Zostało nam teraz tylko podpisanie programu. Myślę, że nastąpi to już niedługo, w kwietniu" - powiedziała wiceprezes.

"Program jest tak przygotowany, że nie ma ograniczenia w czasie, ani co do kwot. Został przygotowany pod strategię inwestycyjną. Jeśli będzie potrzeba, to go w tym roku uruchomimy. To będzie zależeć od tego, czy uda nam się sfinalizować pewne decyzje inwestycyjne" - dodała.

Wyjaśniła, że Enea ma zapewnione finansowanie na realizację budowy bloku w Kozienicach i na inwestycje w dystrybucji.

d4aof11

"W przypadku tego nowego programu mowa jest o nowych inwestycjach: akwizycjach w OZE, czy kogeneracji" - dodała Gepfert.

Grupa Enea zamierza wydać w tym roku na inwestycje 3,14 mld zł. Ponad 2,32 mld zł mają pochłonąć inwestycje w aktywa wytwórcze, z czego CAPEX na budowę bloku w Kozienicach wyniesie 1,39 mld zł. Inwestycje w segmencie ciepła mają wynieść ponad 300 mln zł, a w segmencie OZE prawie 180 mln zł.

Enea szuka inwestycji w segmencie OZE, w segmencie ciepła bierze udział w przetargach na przejęcie MPEC Białystok, ECO w Opolu, KPEC w Bydgoszczy.

Spółka w kwietniu może wyemitować pierwszą transzę emisji obligacji z programu o wartości 4 mld zł, podpisanego w 2012 roku z PKO BPPKO BP, Pekao, BZ WBK, Bankiem Handlowym i Nordea Bank Polska.

d4aof11

"Program konsorcjalny o wartości 4 mld zł był przygotowany pod budowę bloku w Kozienicach. Będziemy z niego korzystać. Udało nam się podpisać aneks do umowy i wynegocjować lepsze warunki. W kwietniu będziemy ciągnąć pierwszą transzę obligacji pod Kozienice o wartości do 0,5 mld zł" - powiedziała wiceprezes.

Gepfert poinformowała w trakcie konferencji, że dzięki restrukturyzacji tego kredytu konsorcjalnego spółce udało się obniżyć koszty finansowe o 270 mln zł.

Wiceprezes powiedziała też PAP, że Enea kontynuuje rozmowy w sprawie pozyskania finansowania z BGK.

"Jesteśmy na etapie analizy naszego modelu finansowego przez bank. Zakładam, że to już końcówka rozmów" - powiedziała.

d4aof11

Powtórzyła, że spółka rozmawia również z EBI o zwiększeniu finansowania.

Dług netto/EBITDA wyniósł w 2013 roku -0,6x. W 2016 roku ma wzrosnąć do ok. 2,5x.

W 2013 roku grupa Enea miała 715,4 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 699,7 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 897 mln zł wobec 824,9 mln zł rok wcześniej. EBITDA wyniosła 1,659 mld zł (wzrost o 5,3 proc. rdr). Przychody w 2013 roku spadły do 9,15 mld zł i z 10,09 mld zł w 2012 roku.

"Aby osiągnąć takie wyniki jak w 2013 roku, będziemy musieli się w tym roku dużo bardziej napracować" - powiedziała Gepfert.

d4aof11

Enea zwraca uwagę na utrzymujące się niekorzystne trendy na rynku energii. Spodziewa się w tym roku spadku marż w segmencie wytwarzania, ale jednocześnie zakłada przychody z tytułu rozliczenia KDT w wysokości do 200 mln zł i obniżkę cen węgla. Krzysztof Zamasz, prezes Enei, powiedział podczas piątkowej konferencji, że spółka kupuje obecnie węgiel poniżej 10 zł/GJ.

W segmencie dystrybucji negatywnie na wyniki grupy wpłynąć może spadek WACC. Spółka będzie więc obniżać koszty stałe i operacyjne.

W segmencie obrotu Enea zakłada spadek marż, planuje jednak odbudować wolumeny sprzedaży. Wśród czynników ryzyka spółka wymienia wzrost kosztów z powodu przywrócenia wsparcia dla kogeneracji. Będzie wnioskować do URE o przeniesienie tego obowiązku w taryfie G.

Enea podtrzymuje, że w tym roku program oszczędności kosztów stałych przyniesie ok. 100 mln zł, a do 2016 roku koszty mają być obniżone o 500 mln zł. (PAP)

pel/ osz/

d4aof11
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aof11