Trwa ładowanie...
d1bvw8r

Energa sprzeda Enei 50% akcji Elektrowni Ostrołęka wartych ok. 101 mln zł

Warszawa, 30.11.2016 (ISBnews) - Energa sprzeda Enei 50% akcji Elektrowni Ostrołęka w kwocie ok. 101 mln zł w celu realizacji projektu bloku 1 000 MW, podały spółki.

Share
d1bvw8r

"Do realizacji inwestycji Energa SA zbędzie akcje spółki Elektrownia Ostrołęka SA, stanowiące 50% w kapitale zakładowym na rzecz Enea S.A., w kwocie ok. 101 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Rady nadzorcze obu spółek wyraziły dziś zgodę na zawarcie umowy inwestycyjnej w sprawie budowy bloku 1 000 MW w Elektrowni Ostrołęka oraz na zbycie akcji.

"Przebieg współpracy co do zasady będzie zorganizowany w ramach trzech etapów: etap rozwoju - do czasu wydania polecenia rozpoczęcia prac dla generalnego wykonawcy; etap budowy - do czasu oddania Ostrołęki C do komercyjnej eksploatacji oraz etap eksploatacji - komercyjna eksploatacja Ostrołęki C. Po zakończeniu etapu rozwoju, strony są zobowiązane do uczestnictwa w etapie budowy przy założeniu, że spełniony jest warunek rentowności projektu a finansowanie projektu nie naruszy kowenantów stron" - czytamy także w materiale.

d1bvw8r

Energa szacuje swoje nakłady inwestycyjne do zakończenia etapu rozwoju na ok. 27 mln zł. W innym komunikacie podano, że łączne nakłady inwestycyjne Enei do zakończenia etapu rozwoju wyniosą ok. 128 mln zł.

Kolejnym krokiem ma być podpisanie umowy inwestycyjnej przez Energę, Eneę i Elektrownię Ostrołęka.

"Ustalone w ślad za podpisaniem umowy inwestycyjnej zasady współpracy powinny przyczynić się do ogłoszenia przetargu na wybór generalnego wykonawcy bloku energetycznego do końca 2016 roku, z celem ukończenia inwestycji w drugiej połowie 2023 r." - podano także.

Warunkiem zawieszającym wejście w życie umowy inwestycyjnej jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na dokonanie koncentracji polegającej na nabyciu akcji spółki celowej do realizacji Projektu.

d1bvw8r

Energa i Enea podpisały we wrześniu list intencyjny dotyczący podjęcia współpracy przy przygotowaniu, realizacji i eksploatacji bloku węglowego klasy 1 000 MW w należącej do Energi Elektrowni Ostrołęka (Ostrołęka C). Nakłady inwestycyjne oszacowano na ok. 5,5-6 mln zł/MW.

W obrębie grupy kapitałowej Enea funkcjonują trzy wiodące podmioty, tj. Enea (obrót energią elektryczną), Enea Operator (dystrybucja energii elektrycznej) oraz Enea Wytwarzanie (wytwarzanie energii elektrycznej). Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 r. Akcje spółki od grudnia 2013 r. są notowane na GPW.

(ISBnews)

d1bvw8r

Podziel się opinią

Share
d1bvw8r
d1bvw8r